NE VARSA ANORMALLERDE VAR..!

Kendini ötekinin gözüyle ve öteki için ve desinlere oluşturmamış insan güzel insandır…
Normal insan kaypaktır, korkaktır,
sinsidir, hasettir, tamahkârdır…
Çünkü ötekinin şekillendirdiği birey, şahsiyet değil kemmiyettir.

Normal, sözlük anlamıyla norm (kural/kaide)lere uygun. Normal insanı da bu tanımdan hareketle; kurallara, kaidelere uygun, “terbiye” edilmiş, uslu, olarak tanımlamak mümkün.
Ne ile terbiye edilir insan? Psikanalist Lacan’ın tabiriyle “Büyük Baba”yla; yani toplumla… Onunla korkutulur, ona sevimli görünmek üzere ehlileştirilip, normalleştirilir.
Dün ilkel insan normali; metalleri, taşları, türlü türlü eşyayı yontup, sivriltip diğer hayvanları avlıyordu örneğin. Çok faydalı bir iş yapıyordu, çoluk çocuğun karnını doyuruyordu. Ama bir münasebetsiz anormal ilkel insan, o yontulan silahın demirini aldı ve başladı mağaranın duvarına resimler çizmeye. Çoluk çocuk varsın biraz az yesindi. Bu çöp adamlar muhteşemdi! Kim bilir neler çekti o anormal adam. Sonra bir yerlerde bir anormal daha… Resimlerle birbirlerine mektup yazdılar belki. O resimler sembollere, semboller bugün bildiğiniz manada yazıya dönüştü hep bu anormaller sayesinde.
Galileo, Dünya yuvarlaktır dedi, dünyasını değiştirdiler o çağın normalleri. Spartaküs’ün çağında normaller, arenalarda horoz dövüştürür gibi insan dövüştürdüler. Spartaküs denilen anormal münasebetsiz savaştı bu normallerle. Arenada; bir horoz dövüşünde ölmeyi reddetti ve savaşarak öldü.
Ve dahi bugün insanların ekseriyetinin inandığı peygamberler; ekseriyeti çağının normallerince öldürüldüler. Nesimiler, Hallacı Mansurlar ve kimler kimler…
Tüm bunlardan hareketle görebildiğimiz şudur; insanlık medeniyetini şehit ettiği anormallere borçludur. Onlar, çağının öncüleridir ve öncülleridir.
Onlar; o “Büyük Baba”nın otoritesini sarsanlardır. Onların otoritesine ve oluşturdukları paradigmaya öyle şiddetli bir yumruk atarlar ki canları pahasına, bir daha asla hiçbir şey eskisi gibi olmaz.
Orada artık kapanmaz bir boşluk vardır ve o boşluk anormalin kanıyla, gönlü ile doldurulur. Birden değil, ağır ağır o anormaller ve onların destanını dilden dile söyleyenlerce doldurulur. İşte her toplum bu yukarıda bahsettiğim oyukları kadar genişler ve medenileşir. Ne kadar çok anormal, o kadar sonsuza doğru genişleyen bir toplum denilebilir.
Evrensel ölçekte değer üretenler yani yaşadığı toplumu genişletenler bunlardır. Yani; deliler, veliler, bilgeler, filozoflar, sanatçılar, bilim insanları, hatta bazı siyasetçiler..

Normaller, ölen körü badem gözlü, ölen keli sırma saçlı yapmayı çok severler. Anormallerin ruhu ile doldurdukları yarığı Büyük Babanın içine hücrelerine varana kadar dağıtır homojenize ederler. Çünkü bunlar ehlileştirmeyi terbiye etmeyi çok iyi bilirler. Ve sonra artık anormalin ruhu diye bir şey seçilemez olmuştur. Bu yeni inşa edilen Büyük Babayı da Spartaküs, Hallacı Mansur, Karl Marks, Galileo (ya da her kimse artık, destansı yaşamı ile efsaneleşen) diye yutturmaya kalkarlar.
Artık Süper Babanın sözünden çıkarsan Spartaküs’ün sözünden çıkıyorsundur, Hallacı Mansur’un, evliyanın sözünden çıkıyorsundur. Atana, ecdadına saygısızlık ve vefasızlık yapıyorsundur!
İşte bu diyalektiği bilmeyenler için binlerce taassup vardır artık. Put, tağut, statüko kavramları ile bahsedilen işte tam olarak budur. Sen onlardan daha mı iyi biliyorsundur, sen nasıl onları eleştiriyorsundur! Normalin işi gücü statükoyu kollamaktır…

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.