Dedemin Köstekli Saati

  1.  “Zaman en kıymetli hazinedir; değerini bilene

Kitap en büyük hazinedir; okuyup, ârif olana

Aile en büyük hazinedir; birlikte sımsıkı sarılana…”

 

Birgül Yangın Aslanoğlu’nun kaleme aldığı Dedemin Köstekli Saati romanıyla biraz geçmiş belki oradan geleceğe doğru bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

1979 Amasya doğumlu yazar, eserinde, her birimizin memleketinden ne denli uzak olsa da aslında hep oraya duyulan özlemin, hasretin hiçbir zaman dinmediğini, özellikle de çocukken yaşanılan hatıraların zihinde hep yer edindiğini hatırlatacak cinsten bir hikâyeyi ele almıştır.

Maceramız, romanımızın kahramanları Sinem ve Barış’ın Karaman’dan “Şehzadeler Şehri” olarak bilinen Amasya’ya uzanan bir tren yolculuğu ile başlıyor. Bu yolculuk bizleri izleri silinmeye yüz tutan geçmişe, o sımsıkı aile bağlarına, büyüklere gösterilen saygıya, küçüklere olan sevgiye, külüne muhtaç olunan komşuluklara, en ufak şeyin ne kadar kıymetli oluşuna doğru saymakla bitmeyen güzelliklerin yolculuğuna çıkarıyor adeta.

Kıymetli dedelerinin mirası “köstekli saat” ve gizemlerle dolu olan ahşap evdeki macera dolu günler bizleri tarih kokan şehre; Amasya’ya karşı daha da merak içinde bırakıyor. Sadece seksenli yılların değil doksanlı yılların çocuklarını da geçmişe götürüyor. Zeminde alt kata açılan gizli bir kapının olması beni dedemin evine götürüp anılarımı canlandırmama vesile oluyor. Bununla kalmayıp kitapta şehrin tarihi ve kültürel değerlerine sıkça yer verilmesi, daha evvel gezip gördüğüm Amasya’yı tekrar görmeye hatta Sinem veya Barış’ın gözüyle gezip, bakmaya itiyor.

Akıcı ve anlaşılır üslubunun yanı sıra kitapta bulunan görseller hikâyeyi destekler nitelikte olmasıyla çocukların dikkatini çekecek, kendilerini hikâyenin akışında bulacakları güzellikte. Dilin en sade haliyle kullanılmış olması ve anlaşılabilir olması da bu sözlerimizi destekler niteliktedir. Zaman zaman Amasya’nın yöresel diline ait kelimelerin yer verilmesi en küçüğümüzden en büyüğümüze hepimizin dağarcığına da bilgi katmıyor değil. Küçüğün büyüğü ile büyüğün de küçüğü ile olan iletişimi ise günümüzde eskiyi aratan cinsten.

Yazarımızın Barış Manço’ya olan hayranlığını da es geçmemek lazım. Daha evvel kaleme almış olduğu Akçağ Yayınları’ndan çıkan “Çağdaş Türk Ozanı Barış Manço” adlı kitabı, Barış Manço’nun Âşık Edebiyatı’ndaki yerini belirten bir çalışma olmuştur.

“Halk müziğimizin hor görüldüğü sıralarda, batının ve doğunun enstrümanlarını birbirine kaynaştırarak, özümüz olan türküleri geniş kitlelere sevdiren farklı söyleyişiyle benimsedik büyük üstat Barış Manço’yu. Geniş yelpazesi, çok yönlü kimliği, sıcak yaklaşımıyla, 7’den 77’ye herkesin gönlünde taht kurmayı başaran Barış Manço, insanlık adına yaptıklarıyla, pek çok güzel sıfatı bünyesinde toplamış bir şahsiyettir. Ömrü boyunca sanatıyla kendisini ifade eden Barış Manço, modern bir Evliya Çelebi aynı zamanda ozan/baksı geleneğini devam ettiren çağdaş bir Türk ozanıydı.” diye devam eden 02/2020 tarihinde Kadran Dergi’de “Barış Manço’nun Eserlerinde Tasavvuf İzleri” başlıklı yazısıyla da Barış Manço’ya farklı pencerelerden bakmamıza vesile oluyor. Hatta bu hayranlık taşarak kahramanımızın adını bile alıyor. Bununla beraber kitapta o zamanların kültürel kazanımını sağlayan Barış Manço’nun “7’den 77’ye” olan programına da değinildiğini görüyoruz.

Kendilerince bir hazinenin peşinde şifreleri çözmek için bizleri bir o yana bir bu yana sürükleyen Sinem ve Barış… Mazinin sımsıcak bahçelerinde gezdirip şimdinin soğuk taş duvarları arasında ki gerçekliğimizle yüzleştiriyorlar bizleri.

İnsan memleketinden de uzak olsa, kendinden de uzak olsa, öze olan özlemiyle tütüp duruyor aslında. Belki de şifresini çözmek için peşinde oldukları hazine bizleri başka yere sürüklüyor. Kim bilir…

Sadece çocukların değil büyüklerin de hayatlarına çok şey katacak olan bu hikâyeyi okumanızı, okutmanızı ve ayrıca yurdumun o güzeller güzeli şehri olan Amasya’yı bizzat gezip görmenizi tavsiye ediyorum.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

2 thoughts on “Dedemin Köstekli Saati”

  1. Beğenerek okudum teşekkür ederiz canım Ayşe🌷 seni okumak güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.