G/ÖZLEMLER

Savrulmaya dair anılar biriktiren varlığa insan denir. Bir tanım ancak bu kadar bilimselcilik oynayabilir. Ama tanımın da savrulanı lazım, kalemin oynaması/oynayabilmesi için. Kaliteli köşeler tutamadık, köşebaşı kapamadık. Hep yalıtıldık, içimize kapandık ve en acısı gizli gizli arabesk dinledik. Arabesk dinlemek hep suç olmalıydı. Suç olsaydı ondan da korkar sığınacak limanlarımızdan birini daha kaybederdik. Melankoli sardı beş bir yanımızı ama beşinci yanımız hep umut doluydu. Umutları biriktirdiğimiz nisanlarda; yağmur, çamurlardan kurtulacağız dediğimiz aralıklarda; kar unuttu bizi.

İnsandık. “Yaratılmışların en şereflisi” nin şerefiyle oynadık. Beşeri adaletin mahkûmluğunun temizleyemeyeceği oranda suçlar işledik. Ahlaksızlığı makyajladık. Yerde gördüğümüz çöpü tekmeledik. “Alıp çöpe atmak” eylemine, “Banane!” karıştı. Pek bilimsel kafaların “Postmodern” dediği bu çağa, “Bananecilik” çağı deseydik, daha bir güzel olurdu. Zaten postu modern bir çağın ne postunu giyebildik ne de modernitesini anlayabildik.

“-li” yılları özlemekle geçti ömrümüz. 2000’ler 90’ları; 90’lar 80’leri daha yaşlılar daha önceleri özlemle andı. Şimdi de “Z kuşağı” denilen, modernitenin çocukları özlemler biriktiriyor. İnsanın insan olarak özlemleri bitmiyor. Özlemek gam dolu bir eylem! Gam, yaradılışımızın şifrelerini içinde barındırıyor. “Ne mutlu gamsızlara!” diyenlerden değiliz. Gamsız mutlu olunmaz. Mutluluk, içi gamla dolan bir kavramdır. Mutluluk, ehvenişerden doğar. Kötüyü göre göre iyiye otuz iki dişini birden gösterene “Mutlu” denir. Gamlı mutluluk da budur. Bunu tüm kitaplar açıktan söylemez. Doğu’nun böyle bir âdeti vardır. Her şey “Anlayana!” tavrıyla aktarılır.  Fuzûli’nin, “Aşk derdiyle hoşem, el çek ilacımdan tabip!” demesi bundandır. Bu fıtrata aşina olduk. “Melâli anlamayan nesle aşina değiliz.” ve hiç olmayacağız.

Şikâyetlenmelerimizde “İsyan” yoktur. İsyanın bile bir ahlakının olduğunu kitaplaştıran mütefekkirlerimiz var. Şikâyetlenmelerimizin ana sebebi; dönüşen ama değişmeyen insanlaradır. Doğruyu eğip bükenleredir. Tecrübe binalarını yıkanlaradır. Mazluma kurşun sıkanlaradır. Mücadeleden bıkanlaradır. Sözüne reklam katanlaradır. Olduğu gibi görünmeyip öldüğü gibi gömülenleredir. Esersizlere, vefasızlara, “Kitap”sızlara şikâyetlenmekteyiz. Şikâyetlerimiz, Asafça şöyle dile gelmekte:

“Kimler kimler yoktu bizim kervanda,
Birer birer indi hepsi bir handa,
Savurduk sap saman biz bu harmanda,
Bir gidiş yoluydu, dönüyor çıktı.”

Atalar sözüdür: “Akılları pazara çıkarmışlar, herkes dönüp dolaşıp kendi aklını almış.” Herkesin kendi aklını almasının ötesinde bir şey yok. Hilâli yıldızla beraber sevelim diyoruz, tam herkes sevecekken “Neden zemin kan kırmızı?” diyor birisi, ortalık karışıyor. Tarih, talihe yön verir diyoruz, tarihçiler kavgaya girişince talih de kaosa dönüşüyor. “İlim, ilim bilmektir.” diyoruz, âlim kıtlığından kan kaybediyoruz. Tam, “Dünya bir öküzün boynuzunda” demelik bir dönemdeyiz. Çünkü öküz ve boynuz imgeleri bu çağa çok yakışıyor.

Y/etkili olabilmek için tüm ömrümü verebilirdim. Tüm ömrümü versem de değiştiremeyeceğim işler için canla başla çalışabilirdim. Her başarımda gamlı bir mutluluk yaşayabilirdim. Tek sloganım şu olurdu: “Çocuklar ağlamayacak!” Mutlu olan her çocuk, toprağına Veyselce bağlanacak, toprağına bağlanan her çocuk, toprağının hikâyesini özümseyecek, hikâyeler özümseyen her çocuk, geleceği kurgulayacak ve kurgulanan gelecekte çağ özlemleri yok olacak. Her çağın kendi tadı yaşanacak. Geriye de kar ve yağmurun tadını çıkarmak kalacak. Kütüphanelerin buluşma mekânı olarak belirlendiği bir çağ düşünün! Ya da düşünmeyin! Tomas More’u, Campanella’yı bile güldürecek ütopyalarımız için üzgünüz. Sizlere bu yazıyı okuttuğumuz için özür diliyoruz. Şimdilik bir vakıf kurma peşindeyiz: “Olmayacak Duaya Âmin Vakfı”. Sizleri de b/ekleriz!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

YAŞAR

KLASİK YONTMA

Tarifsiz Adımlar

HÜZÜN İSTASYONU

1 thought on “G/ÖZLEMLER”

 1. Az bana yeter 😊
  Az sana yeter
  Az bize yeter
  Azı çoğaltmalı bunun için çalışmalıyız
  Sen az değilsin İsmail Kılınç
  Tebrik eder devamını beklerim
  Muhabbetle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.