Seni Düşünmek

Seni düşünmek nasıl biliyor musun?

Alt dudakla üst dudağın birleştiği yerde, hiç beklenmedik anda muzır bir öpücük kondurması tebessümün… Her sabah yoklama alınır gibi… Sen hep o tebessümün içinde, hüzünse hiç uğramaz…

Deniz kenarına gidersin dalga sesleri adını fısıldar, bir bana varır, bir benden uzaklaşır kokun. Denizle yıkanmış her bir çakıl taşının yüzünde suretin kalır, taş atmaya kıyamazsın denize. “Bir nefes alayım!” dersin yosunlardan, deniz kabuklarından. İçimi senle doldurur, bu sefer de nefes vermeye kıyamazsın.

Cebine atarsın çakıl taşlarını, deniz kabuklarını, bin bir anlam yüklersin o sadeliğe. Ayıramazsın yanından. Çünkü her türlü gidişin bir parçamı götürür gibi. İçi yontulmuş bir körfez  ya da toprağımı aşındıran yükseklerden yalnız bir falez.

Yola çıkarsın, önündeki şeritler film şeridi gibi kayar altından. Yanında oturan artık kimse vücut değiştirir. Bir şeyler anlatır sana, duymazsın. Çoktan başlamıştır sohbet seninle, kapanmışsındır artık diğer başka her şeye.

Arabayı düz duvara sürersin yine de bekleyemezsin, “Günaydın!” demek için mesela… Bu aceleci arzuyu tutamazsın içinde. Hep senden önce varır gideceği yere. Dünya umurunda olmaz, doğru zaman mı, doğru yer mi diye. Zaten zaman o kadar hızlı akıyordur ki, yerçekimsiz kalırsın.

Tamamlanmış her notanın, her sözün içerisine girmeyi nasıl başarıyorsun peki? Nasıl gezer durursun dizelerin arasında? Gerçekliğini kaybeder insan seni düşündüğünde. Hayal etmek değil bu bahsettiğim, “Hangi dünyanın içerisinde daha çok varsın?” sorgusu. Hangisi sana yaşadığını hissettiriyorsa gerçekliğin o olmuştur. Acısıyla, tatlısıyla, hüznüyle, kederiyle, hasretiyle, sevinciyle duvarımdan sızıp maruz kaldığım tüm bu ışık demeti, benim yeni günüm olur ve gerçek dünyam.

Böyle bir şey seni düşünmek işte… Bugün oltama takılan bu kelimelerle; rastgele dediğim… Okyanustaki tüm kelime tanecikleriyle her gün yenisini türetebilirim.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.