Dünya Benzeri Gezegenler

Çok uzun yıllardan beri Dünya dışında yaşam ve Dünya dışı gezegenler merak konusu olmuştur. Öyle ki her geçen gün yeni bir gezegen keşfediliyor. Yeni keşfedilen gezegenlerin Dünya ile olan benzerlikleri, farklı yaşam formlarının bu gezegenlerde bulunma ihtimali ve hatta insanların bu gezegenlerde yaşam sürdürüp sürdüremeyeceği konusunda da sürekli araştırmalar, çalışmalar yapılıyor. Bu araştırmalar sonucunda Dünya’ya benzer olduğu ve üzerinde insanların yaşam sürdürebileceği düşünülen gezegenlerden bir kısmını sizler için derledik. İşte Dünya benzeri gezegenlerin birkaçı:

 

Proxima Centauri B

Güneş’ten 4.2 ışık yılı uzaklıkta, Proxima Centauri isimli bir cüce yıldızın yörüngesinde dolaşan bu gezegen 2016 yılında keşfedildi. Gezegen, Dünya’nın yaklaşık 1.3 katı büyüklüğünde. Kendi etrafında bir tam turu ise 11 Dünya günü süresince tamamlıyor. Yani bu gezegenin bir günü bizim gezegenimizde tam on bir güne tekabül ediyor.

Yapılan çalışmalarla Proxima Centauri B üzerinde sabit bir okyanus da keşfedildi. Bu, gezegende insanların yaşam sürdürebileceğini gösteren sevindirici bir keşif aslında. Çünkü bir okyanusun varlığı gezegenin sıcaklık düzeyinin de uygun olduğunun bir işaretçisi. Gökbilimciler Güneş’e en yakın dışsal gezegen olarak bu gezegenin yaşama en uygun bölge olabileceğini düşünüyor.

Kaynak:

https://www.webtekno.com/gunes-e-en-yakin-dunya-benzeri-gezegen-en-yasanabilir-yer-ilan-edildi-h53251.html

 

 

Kepler 452-b

2015 yılında keşfedilen Kepler 452-b isimli gezegenin ana yıldızı, Güneş’e oldukça benzer nitelikte. Gezegen, Kepler 452 isimli bu ana yıldızın yörüngesinin yaşanılabilir bölgesinde yer alıyor. Büyüklüğünün Dünya’nın yaklaşık 1.6 katı kadar olduğu biliniyor. Bir yılının ise 385 gün olduğu bilinen Kepler 452-b, bu özelliği ile de Dünya’yla büyük benzerlik taşıyor. Hatta taşıdığı benzerlikler sebebiyle “Dünya’nın Kuzeni” olarak adlandırılıyor. Birçok açıdan Dünya’ya benzerliği sevindirici fakat Kepler 452-b, Dünya’dan tam 1400 ışık yılı uzaklıkta ve maalesef şu an var olan teknolojiyle bu gezegene ulaşmamız imkansız görünüyor.

 

Kaynak:

https://evrimagaci.org/kepler452b-dunyanin-yakin-kuzeni-3783
https://www.space.com/30172-six-most-earth-like-alien-planets.html
https://www.cnnturk.com/bilim-teknoloji/iste-dunyaya-en-cok-benzeyen-gezegen

 

 

Gliese 667Cc

Gliese 667C isimli bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde yer alan bu gezegen de Dünya’ya en çok benzeyen gezegenler arasında. Yapılan araştırmalar sonucunda Dünya’dan sadece 22 ışık yılı uzaklıkta olduğu biliniyor. Aynı zamanda ana yıldıza da yörüngeyi sadece 28 günde tamamlayacak kadar yakın. Ana yıldıza bu kadar yakın olmasına rağmen, Gliese 667Cc gezegeni yaşanılabilir bölgede yer alıyor. Gökbilimciler bu durumun sebebinin yıldızın Güneş’e göre daha serin bir yıldız olması olduğunu söylüyor.

 

Kaynak:

https://www.solarsystemquick.com/universe/gliese-667cc.htm
https://www.space.com/30172-six-most-earth-like-alien-planets.html

 

 

Kepler-69c

Dünya’ya en çok benzeyen gezegenler arasında Dünya’ya 2700 ışık yılı uzaklıkta bulunan Kepler-69c de yer alıyor. Kepler-69c’nin, Güneş’e çok benzeyen bir yıldızın yörüngesinde bulunan en küçük gezegen olduğu ve bu yörüngeyi 242 günde tamamladığı biliniyor. Dünya’nın yaklaşık 70 katı büyüklüğünde olan gezegenin birçok özelliğiyse henüz keşfedilebilmiş değil. Yüzeyinde su bulunup bulunmaması hakkında gökbilimcilerin bir fikri şimdilik yok.

 

Kaynak:

https://www.nasa.gov/mission_pages/kepler/multimedia/images/kepler-69c.html
https://www.space.com/24172-kepler-69c.html

 

 

Kepler-186f

Kepler-186 isimli bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde yer alan Kepler-186f, Dünya’dan 500 ışık yılı uzaklıkta. Dış kısmına yakın da olsa yörüngenin yaşanılabilir bölgesinde bulunuyor. Kepler-186f, ana yıldızının etrafındaki dönüşünü 130 günde tamamlıyor. Dünya’dan en fazla %10 kadar büyük olduğu düşünülen gezegenin bileşimi henüz bilinmiyor. Kepler-186f aynı zamanda farklı bir yıldızın yaşanılabilir bölgesinde keşfedilen Dünya’ya benzer yarıçapa sahip ilk gezegen olma niteliğini de taşıyor.

 

Kaynak:

https://www.nasa.gov/ames/kepler/kepler-186f-the-first-earth-size-planet-in-the-habitable-zone/
https://www.space.com/30172-six-most-earth-like-alien-planets.html

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.