ŞEKER HANIM’A MEKTUPLAR 1

Şu hayatta çok az şey için üzülebilmeli insan Şeker Hanım. Çok az şey için hırpalanmalı. Bunu bilip yaşatamamak ne kadar acı, değil mi? Anlatıp anlayamamak, gösterip yapamamak… İnsanlar üzülmeye değmiyor, hiçbir insan üzülmeye değmeyecek. Bunu öyle büyük hayal kırıklıklarıyla tecrübe ettin ki! Buna rağmen dön dolaş aynı çukurun içine düş sen. Nasıl bir gaflet içindesin? İçinde durduğun kederin seni öldürdüğünün nasıl farkında değilsin? Ölmekten usanmadın, diri yaşayamamaktan usanmadın. İnsanlara bu amansız güven neden? Neden her kerede tekrar ve tekrar gözyaşı dökmek için bu çaba?

Seni hiç anlamıyorum. Sende bir sevmek ve güvenmek dürtüsü var ve bu beni çok yoruyor. Sen bir başına sen değilsin. Güvenmek seni yorduğunda perişan oluyor, kısa bir zaman sonra aynı bataklığa tekrar adım atıyorsun. Sendeki kuvvetli bir aptallık! Biliyorsun. Seninle savaşmak insanlarla mücadele etmekten daha zor, inan çok zor. Dostum olman gerekiyor, düşmanımsın. Neşem olman gerekiyor, haylaz çocuğumsun. Sevgilim olman gerekiyor -ha bire- peşinden koşuyorum.

Yoruldum. Beni sen yordun. Çünkü sevdirdin bana da Şeker Hanım, işin en acı tarafı bu belki. Senin zorunla, direne direne sevdim. Biliyordum ağrı dokunur kalbime, biliyordum öldürür beni keder.

Biliyordum sen seviyorsun ölmeleri
Öleceğimi bile bile sevdim.
Kader değiştirilemez derlerdi anlamazdım
Sen değişmiyorsun Şeker Hanım
Senin kederin, benim kaderim

Sen ve “senin sayende” ben gibi insanlar aşkın, bizzat aşkın varlığına inanır. Kime ve neye hissedilir bu his, bu konuda kararlı değilizdir. Bazen çiçeğe âşık oluruz, bazen böceğe. Bazen sadece ve sadece bu hissi kuvvetle hissederiz, ortada bir meta bulunmaz. Aşk olmadan yaşamamız imkânsızdır. Çünkü aşk bizi hayata bağlayan duygunun yüreğimizde var olma biçimidir. Konak değiştirir aşk. Bazen bir hastalık, bazen bir müjde, bazen yazmak için içilmesi gereken bir zehir…

Biz tarafından o zehir, bile isteye içilir.
Seni zehir öldürmüyor Şeker Hanım,
Beni yaşatmıyor seninle içtiğim zehir
Mezarımsın sen, gömmedin beni!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

YAŞAR

KLASİK YONTMA

Tarifsiz Adımlar

HÜZÜN İSTASYONU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.