Esrarengiz Olaylar – Elisa Lam

Dünya tarihi; içerisinde gizemli ölümler, gizli kalmış olaylar ve bir şekilde aralanamamış sır perdeleriyle doludur. Bunlardan bir tanesi de gündemi ve özellikle internet dünyasını çokça meşgul etmiş bir ölüm vakasıdır. Bu ölüm şüphesiz Elisa Lam adındaki genç kadına aittir.  Üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen bu şüpheli ölüm hakkında çeşitli teoriler üretilmeye, yazılıp çizilmeye devam edilmektedir. Şimdi gelin genç yaşta bir şekilde aramızdan geçip gitmiş olan Elisa Lam vakasına bir göz de biz atalım, sıkı durun!

21 yaşındaki Elisa Lam, Çin’den göçmüş Kanadalı bir ailenin kızıydı. Kanada’nın Vancouver   şehrinde doğup büyüdü. British Colombia Üniversite’sinde öğrenciydi, geçirdiği ağır bir depresyon sonrasında bir zamanlar en başarılı öğrencilerinden olduğu okulunun birçok dersine girememişti. Depresyon günlüklerini 2010 yılında açmış olduğu ‘’Ether Fields’’ isimli bloğunda iki yıl boyunca yazmaya devam etmişti. Bir süre sonra burada olmayacağını söylediği 2012 yılından sonra sözünde durup bir daha da bloğuna girmemişti. Geçirdiği depresyon sonrası kafasını dağıtmak için bütün hayatı boyunca hayalini kurduğu California yolculuğuna çıktı. Ailesi tek başına çıkacağı bu yolculuktan hiç hoşlanmamıştı ama istemeye istemeye de olsa izin verdiler. Elisa da Amerika yolculuğunun her gününde ailesini arıyor ve facebook’a düzenli olarak resimler yüklüyordu. Ta ki 1 Şubat 2013’e kadar. Elisa o gün ailesini aramadı ve sonrasında da ailesi kendisinden haber alamadı.

Genç kadın 27 Ocak’ta Los Angeles’ın en tehlikeli bölgelerinden birinde yer alan ve pek de iyi anılmayan Cecil Otel’e giriş yapmıştı, otelin olduğu yerin çevresi uyuşturucu satıcıları, evsizler ve suçlularla doluydu.

Otelin üzerinde bulunduğu “Main Street” hızla bir batakhaneye dönüştü ve çevresinde binlerce evsiz yaşamaya başladı. 1950’lere gelindiğinde Cecil,artık  bir otelden çok serserilerin, işsizlerin geçici olarak ikamet ettiği bir yere dönüşmüştü.

Dört geceliğine Cecil Otel’e yerleşen Elisa Lam, kaybolmadan bir önceki gün otelin yakınlarındaki bir kitapçıya gittiği bilinmektedir. Kitapçının söylediğine göre kız son derece neşeli bir şekilde pek çok kitap almış ve seyahatinin geri kalan kısmında bu kitapları taşımakta zorlanacağından bahsetmiştir. Kitapçı ziyaretinin olduğu günün akşamı Elisa kaybolmuş bir daha da bedeninden canlı olarak haber alınamamıştır.

Elisa’nın kayboluşundan yaklaşık on gün sonra Los Angeles Polis Departmanı, kızın en son görüntülerinin bulunduğu bir asansör kamera kaydını yayınlamıştır. Bu dört dakikalık görüntü kamuoyu ile paylaşıldıktan sonra kıyamet kopmuş, hatta milyonlarca izlenen ve izlenmeye devam eden görüntüler bu kıyameti sürdürmektedir. Kayıtın tarihi  1 Şubat’ın ilk saatleri, yani gece yarısından hemen sonra, yaklaşık dört dakika süren kayıttaki görüntüler o kadar ürkütücü, öyle tüyler  ürpertici ve kızın asansördeki davranışları o kadar tuhaf ki görüntüler hızla elden ele yayılmıştır. Elisa’ya ne olduğu ile ilgili tartışmalar canlılığını korumaktadır.

İnternet üzerinde halen kolaylıkla ulaşılabilen görüntülerde Elisa ilk başta, 14. katta sakin bir şekilde asansöre binip asansörün hareket etmesini bekliyor, asansör hareket etmeyince sebebini anlamak için dışarı bakıyor ve o andan sonra davranışları iyice tuhaflaşıyor, sanki bir şeyden korkuyormuş gibi asansörün içine saklanıyor, asansörü çalıştırabilmek için düğmelere

basıp duruyor, en sonunda da dışarı çıkıp adeta bizim göremediğimiz bir şey ile ellerini kollarını sallayarak konuşuyor ve bu sırada elleri ve ayakları çok değişik açılarda bükülüyor bu konuşmadan sonra Elisa asansörün bulunduğu yerden ayrılıp görüntüden yok oluyor ve bir daha kendisinden haber alınamıyor. Kız görüntüden çıktıktan kısa bir süre donra asansörün kapısı kendi kendine kapanıyor ve kızın düğmesine bastığı katlara çıkıp açılmaya başlıyor.

Görüntülerin yayınlanmasından  beş  gün sonra, Cecil Otelin müşterileri musluklardan akan suyun renginin ve tadının tuhaf olduğuna dair şikayetlerde bulunmaya başlıyorlar. Otel yönetimi bir teknisyeni çatıdaki su tanklarını kontrol etmeye gönderiyor ve yukarı çıkan teknisyen su tanklarının bir tanesinin içinde Elisa Lam’in çıplak  cesedini buluyor. Kızın kıyafetleri, terlikleri ve saati de su tankının içerisinde bulunuyor.

Yapılan otopsi sonucunda kızın kanında alkol veya uyuşturucuya rastlanmıyor. Ölümünün nedeninin boğulma olduğu ve vücudunda herhangi bir dış kaynaklı travmaya rastlanmadığı açıklanıyor. Polis kızın depresyon tedavisi görmesinden  ve manik depresif oluşundan yola çıkarak olayın bir intihar vakası olduğunu duyurup dosyayı kapatıyor.

Tabii ki sosyal medyada olayı takip eden milyonlarca kişi için Elisa Lam dosyası o kadar çabuk kapanmıyor. Polisin açıklaması, komplo teorilerinden hoşlanan, Cecil Otelin gizemli geçmişinden etkilenmiş milyonları tatmin etmiyor. Çoğu kişi olay için “doğa üstü” bir açıklama bulma peşinde koşuyor.

Bize de aklımıza en çok yatan teoriyi seçmek kalıyor.

Buna ister ruhsal güçler sebep oldu deyin, ister basit bir intihar.

Karar sizin.

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.