NEYSE

Bir sonbahar akşamı geldiğin vakit vardı ya… Seni o gelen kimliğinle kabul etmiş, nasıl da aynı ben deyip, benden gitmemen için dualar etmiştim. Sonbaharın rüzgârında beraber yol almayı, kışın soğuğunda benimle olmanı, ilkbaharın çiçeklerini beraber selamlamayı, yazın güneşine beraber uyanmayı,  ne çok istemiştim.

Nasıl da benimdin. Benden hiç gitmeyecek bir sene âşık bir bendim. Güldüğüne gülüyor, ağladığına ağlayamıyordum yanında… Güçlü olmalıyız diyordum. Sevgi kurtaracak her şeyi diyordum. Dirayet et diyordum. Sonra sen köşeyi dönüyordun. Yanındayken eşlik edemediğim gözyaşlarına sen köşeyi döndükten sonra, kaba olacak belki tabiri, böğüre böğüre ağlıyordum. Senin canın yansa, benim kalbim yerle bir olurdu. Kıyamazdım kalbine, canına kurban olurdum.

Kalbimin aydınlığıydın. Yok o hayatta yapmaz, kıyamaz bana dediğimdin. Vazgeçmek kelimesi senin için kullanılmaz bir kelimeydi. Gidemezdin, gidemezdim…

Ama ben seni, bir kış akşamı doğum gününe teslim ettim. Bir Salı sabahı yana yana akan gözyaşlarımın sebebiydin, o nasıl da benimdin dediğim adam başkasındaydı. O yapmaz, kıyamaz dediğim adam yaptı ve kıydı bana. Kalbimi karanlığa teslim edip gitmeyi nasıl da başardın? Nasıl gittin? Nasıl gitmekti bu?

Kışın soğuğunda benim olmanı dilerken, nasıl da kara bir kışa teslim ettin beni. Geldiğin sonbahar akşamına hiç yakıştı mı bu gitmek?..

Şimdi seni neyselere sığdırdım.

Adı var olan, kendini bilmez bir neyselerdesin şimdi.

Neyse; buraya kadarmış deyip susmamsın,

Neyse; buraya kadarmış dediğimsin.

Neyse; ucuz atlatmışıma sığınanım şimdi…

Avutmak var şimdi kalbimi, sevgimi, aklımı…

Cümleler var dudaklarımda, fısıl fısıl fısıldıyorum. Kimse duymuyor, bazen ben bile duyamıyorum kendimi, fısıldadığım cümleler yakıyor yüreğimi.

Bir tek duyan var; ona inanıyorum.

O beni böyle kalakaldırmaz, vardır senin için bir bildiği.

Ve ben seni O’na havale ettim.

Nasıl acı bıraktıysan, bıraktığın acıdan ötürü mutlu olamayasın eski sevgili.

Ezgi Günaydın

HAYAT ; CÜMLELER KURDURUR,
VE BAZI CÜMLELER TOKAT GİBİDİR.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.