NELER OLUYOR HAYATTA : I HAVE A DREAM

2 Ağustos
-Soykırım suçlusu Sırp General Radislav Krstić 1995 Temmuz’unda Srebrenica’da binlerce Müslümanı katlettiğinden Lahey’deki Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 46 yıl hapse mahkûm edildi. (2001) Geç gelen adalet, adalet olmasa da iyi ki gelmişsin. Geç de olsa hep gel.
“Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır. / Aliya İzzetbegoviç”

4 Ağustos
– Taksim Gazinosu açıldı. İstanbul Belediyesi’nin açtığı gazinonun amacı halka ucuz eğlence sağlamaktı. (1940)  Halkın eğlencesini düşünüp gazino açan adam gibi adam tek devlet.
– Anne Frank Naziler tarafından yakalandı.(1944) Yahudi bir anne babadan dünyaya gelen Anne Frank, Hitler’in Hollanda’ya saldırmasıyla beraberinde 4 kişiyle gizli bir bölmede yaşar ve kendisine hediye edilen bir ajandaya 2 yıl boyunca yaşadığı her şeyi yazar. Daha sonra almanlar tarafından yakalanıp ablasıyla beraber toplama kampına gönderilir ve burada tifüsten dolayı ölür.(1945) Kızıl Ordu’nun gelmesiyle kamptan kurtulan babası Otto Frank daha sonra kızının günlüğüne ulaşır ve defalarca okuduktan sonra etrafındaki baskılar yüzünden yayınlamaya karar verir. 60’dan fazla dile çevrilen günlük en çok satanlar listesindedir.   – Yargıtay, ameliyatla cinsiyet değiştiren Bülent Ersoy’un erkek olduğuna karar verdi.(1986) Neye göre, kime göre, neye bakarak, nasıl karar verdiniz?
–  Ünlü şair Turgut Uyar hayata gözlerini açtı. (1927)
Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım
 Tuttukça güçleniyorum kalabalık oluyorum
 Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi ağaçlar gibi
 Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor”

6 Ağustos
– II. Dünya Savaşı’nda ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası atıldı.(1945) 70.000 kişi o anda, on binlerce insan da sonraki yıllarda radyasyon nedeniyle öldü. Zamanla radyoaktivitenin yol açtığı kanserler de dahil ölü sayısı 200 binin üstüne çıktı. İnsanlığın Nirvana’ya ulaştığı günlerden biri.

8 Ağustos
– Bosna Hersek’in bilge lideri Aliya İzzetbegoviç hayata gözlerini açtı. (1925)
“Biz kin gütmeyeceğiz ama asla yapılanları unutmayacağız ve her şey bittiğinde hatırlatacağımız şey düşmanlarımızın sözleri değil dostlarımızın sessizliği olacaktır. Biz ölüyoruz ama onlarda kazanmıyorlar...”

Ünlü Türk şairi Edip Cansever İstanbul’da dünyaya geldi.(1928)
“AcıIar da acıIaşıyor gittikçe sanki, bir azarIanmayIa öIümünü düşünen çocukIar gibi.”

9 Ağustos
-Amerika Birleşik Devletleri hızını alamadı ve Hiroşima’nın ardından Japonya’nın Nagazaki şehrine de atom bombası attı.(1945) yaklaşık 70.000 kişi o anda öldü. Daha sonra olan ölümler, hastalıklar…  Öldürmeye gelince öldürmeyi iyi biliyor adamlar.
– Filistinli Şair Mahmut Derviş yaşama gözlerini yumdu.(2008)
“Başkalarını düşün: kahvaltını hazırlarken düşün başkalarını. güvercinlere yem vermeyi unutma. başkalarını düşün savaşırken, barış isteyen ötekileri. su faturanı öderken, düşün sadece bulutlardan su içenleri. eve giderken, kendi evine, çadırda yaşayanları düşün. uyurken ve gezegenleri sayarken baş koyacak bir yastığı olmayanları… imgelerle özgürleşirken sen, konuşma hakkı gasp edilenleri düşün. ve uzaktaki ötekini düşünürken kendini düşün ve de ki: keşke bir mum olabilsem şu karanlıkta”.

11 Ağustos
Yassıada duruşmaları, 9 ay 25 gün sonra sona erdi.(1961) Gelmiş geçmiş en “adaletli” duruşmaydı. Bu milletin damarını kes, adalet akar.

– Bulgaristanlı kadın kâhin Baba Vanga hayata veda etti.(1996) Baba Vanga, İkinci Dünya Savaşı’nın sonucunu, Gandi’nin ölümünü, 11 Eylül saldırılarını, Obama’nın ABD Başkanı olacağını, Vanga Sovyetler’in çöküşünü ve Prenses Diana’nın ölümü de dahil bir çok şeyi doğru bilmiştir. Önümüzdeki yıllar içinse yaptığı kehanetlerden bazıları şunlar: “Savaş yüzünden Kuzey Yarımküre’de oluşan radyoaktif kalıntılar, hayvan ve bitkilerin yok olmasına neden olacak. Nükleer savaştan canlı çıkan Avrupalılar ise Müslümanlar tarafından başlatılacak kimyasal saldırıyla karşı karşıya kalacaklar. Tüm vücut organları yeniden üretilip çoğaltılabilecek. Hastalanan organın yerine yenisinin konması en çok kullanılan ve en basit tedavi yöntemi olacak. Dünyanın yeni süper gücü Çin Cumhuriyeti olacak. Sömürenler sömürge haline gelecek. Avrupa’nın nüfusu tükenme noktasına gelecek. Dünya ekonomisi çok iyi durumda olacak. Müslümanlar Avrupa’nın hâkimi olacak.”


12 Ağustos
Türk şair ve çevirmen Can Yücel aramızdan ayrıldı… (1999)
“Gitmek gerekir bazen. FazIa yormadan, daha çok bıktırmadan. Eğer vaktiyse ardına biIe dönüp bakmadan. “

13 Ağustos
– Doğu Almanya yönetimi, batıya kaçışları önlemek için Berlin sınırını dikenli tellerle kapattı. 20 Ağustos’ta bu tellerin yerine, daha sonra Utanç Duvarı denilecek beton duvar örülmeye başlandı.(1961) Bu utanç duvarı 9 Kasım 1989 yılında yıkıldı.
Küba devriminin lideri Fidel Castro yaşama gözlerini açtı.(1926)
“Bir katilin, bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar, ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek. Eğer büyük kitleleri ikna edebilmişse, fikirler silahlara ihtiyaç duymaz.”
Türk futbolcu ve Beşiktaş JK’nün Onursal Başkanı Süleyman Seba hayata gözlerini yumdu.(2014)
“Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz, Bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz, Ama herkesi her zaman aldatamazsınız! ” Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım!”

15 Ağustos
– Van, Özalp’te 1943 yılında 33 yurttaşın kurşuna dizilmesi olayıyla ilgili olarak İsmet İnönü hakkında meclis soruşturması açılması istendi.(1956) Aynı yılın Temmuz ayında Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın emriyle 33 köylü İran sınırına götürülüp kurşuna dizilmiştir. Ahmed Arif’in 33 Kurşun şiiri bu olay için yazılmıştır.
“Kirveyiz, kardeşiz, kanla bağlıyız
Karşıyaka köyleri, obalarıyla
Kız alıp vermişiz yüzyıllar boyu,
Komşuyuz yaka yakaya
Birbirine karışır tavuklarımız
Bilmezlikten değil,
Fıkaralıktan
Pasaporta ısınmamış içimiz
Budur katlimize sebep suçumuz,
Gayrı eşkiyaya çıkar adımız
Kaçakçıya
Soyguncuya
Hayına… “

17 Ağustos
– Picasso’nun, The Portre Of Young Women isimli kayıp tablosu Şanlıurfa’da ele geçirildi.(2000) Kimse bu milletin sanat aşkını sorgulamasın.
1999 – Kocaeli-Gölcük merkezli 7.6 şiddetindeki Marmara depreminde, resmi rakamlara göre 18.373 kişi hayatını kaybetti. 23.781 yaralı, 505 sakat ve 285.211 konut’un da hasarlı olduğu tespit edilmiştir.
Yapım hatalarından dolayı çöken binaların müteahhitlerine, yaklaşık 2100 dava açılmıştır. Yaşanan onca acıların sonucunda bu davaların 1800’ü hukuki boşluklardan dolayı cezasız sonuçlanmıştır. Geriye kalan 300 davanın 110 kadarında ceza verilmiş, bir çoğu ertelenerek 7.5 yıllık zaman aşımı süreleri dolduğu için zaman aşımına uğramış ve düşmüştür.
– Bugün doğmuşsun belli.

19 Ağustos
Adolf Hitler Almanya’da yapılan Cumhurbaşkanlığı Referandumu’nda %89.9 oranında ‘evet’  oyu aldı.(1934) Yaptığı ilk konuşmada 10.1’lik puanının neden kırıldığını sordu
Türk şair Tevfik Fikret aramızdan ayrıldı. (1915)
“Yiyin efendiler yiyin! Bu han-i istiha sizin!
Doyuncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin!”

20 Ağustos
– Birinci Dünya Savaşı devam ederken Libya’da İtalyanlara karşı bir direniş hareketi başlatan Senusi lideri Ömer Muhtar dünyaya gözlerini açmıştır. (1858)


– Hindistan Başbakanı Rajiv Gandhi dünyaya teşrif etti.(1944)
“Adaletsiz rejimi, adaletle yıkınız. Alkışlar önüne kansız elle çıkınız.”

22 Ağustos
– Ümit Yaşar Oğuzcan yaşama gözlerini açtı.(1926)
“Ayrılık diye bir şey yok. Bu bizim yalanımız. Sevmek var aslında, özlemek var, beklemek var.”
-Turgut Uyar aramızdan ayrıldı.(1985)
“Toprak, sevdiklerimizi aldığı için mi böyle güzel kokar?”

23 Ağustos
– Libya’daki Kaddafi rejimi sona erdi.(2011) Şu an maalesef hala kaosun içinde olan Libya umarız en kısa sürede toparlanır.

24 Ağustos
– Vezüv Yanardağ’ı püskürdü; Pompeii, Herculaneum, ve Stabiae şehirleri volkanik küller altında kaldı.(79)


– Mainz’da 6000 Yahudi, vebadan sorumlu tutularak öldürüldü.(1349) Nefes alıyorsunuz diyerek öldürmeye karar verseler daha mantıklı bahane olurdu bence.
Saint Barthelemy Katliamı: Fransa’da Katolikler, Kral IX. Charles’ın emriyle, silahsız ve savunmasız Protestanlara saldırarak on binlercesini öldürdü. Olaylar Paris civarında başladı, daha sonra diğer şehirlere de sıçradı.(1572)
Gandhi’ye sorarlar “Batı Uygarlığı hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye. “Olsa güzel olur.” demiş.
Virginia’da 90 zenci, eğitim almak suçuyla tutuklandı.(1858) Okuyup apartman yöneticisi olacaklar sanki…
–  Rus yazar Aleksey Konstantinoviç Tolstoy dünyaya geldi.(1817)
“Kimseyi küçümseyecek kadar büyük değiIimdir, biImeIisin. Küçümsediğin her şey için gün geIir önemsediğin bir bedeI ödersin.”

26 Ağustos
– Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki tarihe kazınan muhteşem emri verdi: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz.”(1921)
– Rahibe Teresa, Arnavut rahibe ve Nobel Barış Ödülü sahibi Rahibe Teresa doğdu.(1910) Dünya senin gibilerine muhtaç sister.


Türk yazar ve gazeteci Ayşe Kulin doğdu.(1941)
“Bir kızın en sevdiği şarkıyı iyi dinleyin, çünkü orada tüm söylemeye korktuğu şeyler gizlidir.”
–  Türk manken, model, oyuncu, derin analizci, usta siyasetçi ve yeryüzündeki ender din bilimcisi Tuğçe Kazaz doğdu.(1982) Adeta sahanın her yerinde oynayabilen futbolcu gibi.

28 Ağustos
1963 – ABD’de Güney’den başlayan “Sivil Haklar Yürüyüşü” Washington’da Lincoln Anıtı önünde son buldu. Martin Luther King, 200.000 kişiye hitaben “I have a dream “ (Benim bir hayalim var) diye başlayan ünlü konuşmasını yaptı.(1963) Benim de bir hayalim var sevgili okur. Evet, tek bir hayalim var. Korkunun hüküm sürdüğü karanlık topraklarda artık güneş doğsun…

Türk şair İlhan Berk aramızdan ayrıldı.(2008)
“Korkuyorum, bir gün biri çıkıp Ey insanoğIu ! Diyecek ve kimse üstüne aIınmayacak .”

29 Ağustos
Askeri Mahkeme, Nazım Hikmet’i orduyu kışkırttığı gerekçesiyle 28 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm etti.(1938)
“Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü dünya
Ona sorarsanız: ’Lafı bile edilemez, mikroskopik bi zaman…’
Bana sorarsanız: ‘On senesi ömrümün…’
Bir kurşun kalemim vardı, ben içeri düştüğüm sene
Bir haftada yaza yaza tükeniverdi
Ona sorarsanız: ’Bütün bir hayat…’
Bana sorarsanız: ‘Adam sende bir hafta…”

31 Ağustos
– Türk ruh ve sinir hastalıkları uzmanı Mazhar Osman Usman aramızdan ayrıldı.(1951) Sana çok ihtiyacımız var yiğidim…

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.