NELER OLUYOR HAYATTA: KARA TEMMUZ

1 Temmuz
– Cahit Zarifoğlu hayata gözlerini açtı. (1940) Ayrıca bk. http://127.154.2.23/kadrandergi/buz-daginin-sairi-cahit-zarifoglu/
Yaşamak bir perde gibi kalkıyor aramızdan. Zamansız mekânsız bir tünel başındayız şimdi.”
– Birinci Afyon Savaşı’ndan sonra Hong Kong’un egemenliğini kaybeden Çin, 156 yıl aradan sonra Birleşik Karalık’tan geri aldı. (1997) O kadar afyondan sonra kafalar anca yerine geldiyse demek ki. Uyuşturucunun zararları saymakla bitmiyor işte…

2 Temmuz
– O yıllarda bir gezegen olarak kabul edilen Plüton’un, Charon uydusu keşfedildi. (1978) Ne oldum değil ne olucam demeli sevgili Plüton. Olsun umudunu kaybetme.

Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas’a giden aydın ve sanatçılardan 33’ü kaldıkları otelin yakılması sonucu hayatını kaybetti. Olayda iki otel görevlisi de yaşamını yitirdi.(1993) #unutMADIMAKlımda

3 Temmuz
– Rusya’da askerler genel greve giden altı binden fazla işçiyi öldürdü. (1905) Bu işçi sınıfını tarih boyunca çok ezdiler ama Müslüm Baba’nın da dediği gibi “yakarsa dünyayı garipler yakar.”
– Dünya Edebiyatı’na adını depresif harflerle kazıyan Franz Kafka Dünya’ya geldi. (1883)
“Pek çok şeyin bambaşka olmasını isterdim…”
5 Temmuz
– Fransız modacı Louis Réard, Paris’te “Bikini” adını verdiği iki parçalı mayoyu tanıttı.(1946) Mayonun adı, ABD’nin atom bombası denemeleri yaptığı Pasifik’teki Bikini Adası’ndan geliyordu. Fransız, bikini, Amerika, atom bombası, ada… Anlamlı gerçekten.

Başbağlar Katliamı: Sivas Katliamından 3 gün sonra, bu olaya misilleme olarak PKK tarafından yapıldığı iddia edilen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 33 kişi Erzincan’ın Kemaliye İlçesi’nin Başbağlar Köyü’nde öldürüldü. (1993) Burada uzun bir süre susuyorum…

– Türk yazar, şair ve milletvekili Adil Erdem Bayazıt hayata gözlerini yumdu. (2008)
“Bilincindeyim doğan ayın
Eriyen karın akan suyun
Ve usul usul tükenen zamanın”

6 Temmuz
– “Kalaşnikov” olarak da bilinen AK-47 piyade tüfeğinin üretimine Sovyetler Birliği’nde başlandı. (1947) Silahın üreticisi Mihail Kalaşnikof bir defasında, çim biçme makinası icat etmiş olsaydı daha fazla para kazanmış olacağını dile getirdi. Keşke çim biçme makinası icat etseydin, o zaman yüzbinlerce kişinin ölümü senin silahınla olmazdı. Tanrı seni affetsin.

Dümdüz takip etin

– Ütopyanın yazarı, İngiliz devlet adamı Sir Thomas Moore, Kral VIII. Henry’yi, İngiltere Kilisesi’nin başı olarak kabul etmediği için idam edildi. (1535) Sen o kadar Ütopya de, hayal kur sonra VIII. Henry gelsin idam etsin. Üstelik I. Henry bile değil VIII. Henry. Hayaller ütopya, hayatlar yok…
-Hükümet, İstanbul Gazeteciler Sendikası’nı bir süre için kapattı. (1957) Açık bırakırlarsa çok yazar, tasarruf şart!
– “İnce Memed” romanının senaryosu sansüre takıldı. Romanın yazarı Yaşar Kemal, ” sansür Anayasa’ya aykırıdır” dedi. (1969) Daha sonra kitap birçok dile çevrildi.

– Çorum’da Mayıs sonunda başlayan olaylar Temmuz’un ilk haftasında iyice tırmandı. Gerilim, MHP’nin genel başkan yardımcısı Gün Sazak’ın öldürülmesiyle başlamıştı. Sağ görüşlüler, Alevi ve sol görüşlülerin oturduğu mahallelere saldırdılar. 29 Mayıs – 6 Temmuz arasında aralıklarla devam eden olaylarda 48 kişi öldü.(1980) Kanatırcasına ısırıyorum dilimi…

– Meksikalı ressam Frida Kahlo hayata gözlerini açtı.(1907)
“Ben aşkın, acının ve devrimin kadınıyım.”


Türk yazar Aziz Nesin hayata gözlerini yumdu. (1995)
“Aynı kâğıdın arka ve ön yüzleri gibiyiz. Sonsuza dek beraber; ama hiçbir zaman birbirlerini görmeyen.”

8 Temmuz
– New Mexico’da, bir UFO’nun düşerek parçalandığı iddia edilen ve hala tartışılan “Roswell UFO Vakası” meydana geldi. 1947 yılında New Mexico eyaletinin Roswell şehrinde meydana geldiği iddia edilen ve Roswell Efsanesini başlatan olaydır. Ordu cismin düştüğü çiftliğe giderek anlam verilemeyen cismin düştüğü bölgeden tüm parçaları toplanmıştır. Roswell Günlük Gazetesi haberini ilk başta doğrulayan ordu, kısa bir süre sonra yalanlamada bulunup haberin gerçek dışı olduğunu belirterek gökten düşenin UFO değil meteoroloji balonu olduğu belirtmiş ve bütün parçaların eksiksiz olarak 51. Bölge’ye inceleme amaçlı taşındığını söylemiştir. Daha sonra ordudan ayrılan bir asker bir televizyon kanalında ufo parçaları taşıdıklarını itiraf etmiştir. Bu Amerika’da var bir şeyler, demedi demeyin. Ellerinde uzaylı olmadan bu kadar uzaylı filmi çekemezler bir kere…

9 Temmuz
– Afrika Birliği Örgütü dağıldı ve yeniden yapılanarak Afrika Birliği adını aldı. (2002) Hayatımda radikal değişiklikler yapmaya karar verdiğim zaman ben de böyle yapıyorum.

11 Temmuz
Bosna Soykırımı: Ratko Mladiç komutasındaki Sırp ordusu, Bosna-Hersek’teki Srebrenitza Bölgesi’nde, toplamda yaklaşık 8.000 Boşnak’ın öldürüldüğü Srebrenitza Katliamı’na başladı. (1995) Tarihe kanlı harflerle kazınan kapkara bir gün.

12 Temmuz
– Ruhi Sarıalp, Londra Olimpiyatları’nda üç adım atlamada üçüncü oldu. (1948) Tipik Beşiktaş erkeği…
– Türkiye anayasa değişikliği referandumunda yapılacak halkoylamasında kullanılacak seçmen kütüklerinin belirlenmesi amacıyla tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulandı. (1987) Herkes bi dursun sayım yapıcaz.

15 Temmuz
-Kara, kapkara bir gün. Kara Temmuz ismiyle müsemma olan bir Temmuz günü oldu. 249 can verdik. Verilen her canla 70 milyon can verdik.

19 Temmuz
– Türk yazar Leyla Erbil hayata gözlerini yumdu. (2013)
“Bu düzen biz istedik diye değişmez ki sevgili kızım, öyle olsa ne kolay olurdu devrimler…”

“Verdikleri sözün sadece birini tuttu çatal dilli soluk yüzlüler; topraklarınızı alacağız dediler ve aldılar.”

20 Temmuz
Amerika Birleşik Devletleri ordularına karşı savaşan son Yerli kabile şefi olan Sioux Kabilesi lideri Oturan Boğa teslim oldu. (1881) Son nehir kuruyor, son ağaç kesiliyor şef.

21 Temmuz
-Sıkıyönetim Komutanlığı Gırgır dergisinin yayınını dört hafta durdurdu. (1981) Ciddi bir ortamda beni de güldürseler aynı tepkiyi ben de verirdim.
– Tennessee’nin Dayton kentindeki bir lise biyoloji öğretmeni olan John T. Scopes, evrim konusunu işlemekten suçlu bulundu ve 100 dolar para cezasına çarptırıldı. (1925) At hırsızlarının da katrana batırılıp daha sonra idam edildiği zamanlar olduğunu düşünürsek, yine de ucuz kurtulmuşsun sevgili John.


22 Temmuz
– 16 yaşından küçük çocukların ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaklandı. (1948) Dünya genelinde 5 ila 14 yaş grubu arasında 120 milyon çocuk işçi var. Ayrıca yaklaşık 500 bin çocuk militan gruplarca asker olarak kullanılıyor. “Türkiye’de Çocuk İşçi Olmak” adlı rapora göre, ülkede çalışan çocuk sayısı 2 milyona yaklaştı. Çocukların yüzde 78’inin kayıt dışı çalıştırıldığı kaydedilen DİSK Genel-İş raporuna göre, 2016 yılında 56 çocuk iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdi.

23 Temmuz
– Sri Lanka’daki Budist çoğunluk, yaklaşık 3.000 Tamil yerlisini katletti. 400.000 civarında Tamil yerlisi komşu ülkelere kaçtı. Olay Sri Lanka tarihine Kara Temmuz olarak geçti. (1983) Senin turuncu elbiselerini giyip aydınlanman gerekmiyor mu ya? Bu kafayla Buda zor hacı…

– Türk Edebiyatçılar Birliği olağanüstü toplantı yaptı. Toplantıda Peyami Safa, Samet Ağaoğlu ve Faruk Nafız Çamlıbel, 27 Mayıs Darbesi’nden önce baskı rejimi taraftarı oldukları gerekçesiyle birlikten çıkarıldı. (1960) Değişmeyen tek şey değişmenin değişmesinin değişmesidir.

24 Temmuz
– Gazeteciler Cemiyeti sansürün kaldırılışını Basın Bayramı ilan etti. (1950) Eğer sansür olsaydı sen bu sansür kelimesini kullanabilir miydin?
-Ünlü şair Didem Madak hayata gözlerini yumdu. (2011)
– Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek mücadelesini devam ettiren büyük şair Adnan Yücel hayata veda etti. (2002)
“Saraylar saltanatlar çöker
kan susar bir gün
zulüm biter.
menekşelerde açılır üstümüzde
leylaklarda güler.
bugünlerden geriye,
bir yarına gidenler kalır
bir de yarınlar için direnenler…”


25 Temmuz

– Türk şair Nazım Hikmet’in Bakanlar Kurulu tarafından Türk vatandaşlığından çıkarılmasına karar verdi. (1951) Bu kararı verenlerin isimleri bilinmezken Nazım adını altın harflerle tarihe işlemiştir.
– Sovyetler Birliği Türkiye’ye nota verdi: “Türkiye’nin Irak’a girmesi kötü sonuçlar doğurur.” (1958) Hocam bir de “do” alabilir miyiz?
– Ünlü Türk tarihçi Halil İnancık hayata veda etti. (2016)
“Halil İnalcık bir müessesedir, bir kurumdur” /İlber Ortaylı
– Ünlü dolandırıcı Selçuk Parsadan hayata veda etmiştir.(2006) Dönemin Başbakanı Tansu Çiller ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de aralarında bulunduğu birçok kişiyi, büründüğü sahte kimliklerle dolandırmıştır. Kasım 1995 günü emekli Orgeneral Necdet Öztorun’un sesini taklit eden Parsadan, Tansu Çiller’i telefonla arayarak, “Kemalistler Derneği” için 5 buçuk milyar lira ister. Para ertesi gün Başbakanlık Örtülü Ödeneğinden Parsadan’ın hesabına yatırılır.

26 Temmuz
– Adolf Hitler görme, duyma gibi sorunları olan engelli Almanların kısırlaştırılacağını açıkladı. (1933) Her şey üstün Alman ırkını oluşturmak içindi… (Oluşturamadı)

29 Temmuz
– Galatasaray kulübünün kurucularından Ali Sami Yen hayata veda etti. (1951) Şu an kemikleri sızlamıyorsa ben de bir şey bilmiyorum.

30 Temmuz
– Demokrat Parti Kütahya Milletvekili Adnan Menderes’in TBMM’de yaptığı konuşmayı yayımlayan Tasvir, Demokrasi, Demokrat İzmir, Yeni Asır gazetelerinin sahipleri ve yazı işleri müdürleri tutuklandılar. (1947) Al, şunu da al, o da gelsin, bunu da tutuklayın, en arkadaki sen de gel…

31 Temmuz
– Küçük Prens adlı eseriyle ünlü, Fransız pilot ve yazar Antoine de Saint-Exupéry, Akdeniz semalarında F-5B ile keşif uçuşu sırasında kayboldu. (1944) Belki de şu an tilkiyle oturmuş gülü düşünüyorlardır.

– Ünsüz yazar ve şair Timur Sarı yaşama gözlerini açtı. Bir ay ne kadar güzel bitebilirse o kadar güzel bitti bu ay. Hadi yine iyisin Temmuz kardeşim. Seviliyorsun ❤️

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.