NELER OLUYOR HAYATTA? Haziran

1 Haziran
-Adalet Ağaoğlu’nun romanı “Fikrimin İnce Gülü” toplatıldı. Yetkililer sebep olarak konunun çok dağınık olduğunu ileri sürdü. (1981)
-1926’da Marilyn Monroe, 1950’de Şemseddin Sami, 1937’de Morgan Freeman ve 1993’de onlar kadar ünlü olmayan Mustafa Sarı (Abim) doğdu. İyi ki doğmuşsunuz.

2 Haziran
-Filipinler’de bir depremle 9 ada ve adacık yok oldu. Bir daha ki depremde tamamının yok olmasından endişe ediliyor. İnşallah yok olmazsın Filipinler. (1328)
-İlk kez Pazar günü resmi tatil uygulamasına başlandı. İnsanlık tarihinin en güzel günü olmaya aday. Bu başarıyı diğer günlerden de bekliyoruz. (1938)
-Kenan Evren ve TFF’nin kararıyla MKE Ankaragücü birinci futbol ligine çıkarıldı. Premium hesaba geçtiler galiba. Kimse bizim temiz futbolumuzu sorgulamasın. (1981)
-Özgürlük ve direniş şairi Ahmed Arif hayata gözlerini yumdu. (1991) (Ayrıca bkz.)

3 Haziran
-Çin’in “Humen” limanında İngiliz tacirlerden ele geçirilen 1,2 milyon kg afyon Çinli yetkililerce imha edilince Birleşik Krallık bunu bir savaş nedeni saydı ve böylelikle “Birinci Afyon Savaşı” başlamış oldu. Tarihteki en kafası güzel savaş. Abim dilenci değilim yanlış anlama, mermim bitti mermi alıcam. Varsa 50 yuan verir misin? (1839)
-Dünyaca ünlü Çek yazar Franz Kafka hayata veda etti. (1924) Seni bir böcek olarak yaratmayan Allah’a şükürler olsun.
-İzmir’de Demokrat gazetesi 1 ay kapatıldı. Gazeteci Adnan Düvenci ve Şeref Bakşık 16’şar ay hapis cezasına çarptırıldılar. (1959) Politik hava yıllardır gergin.
-Büyük Üstat Nazım Hikmet Ran aramızdan ayrıldı. (1963) (Ayrıca bkz.)

4 Haziran
-Şair Ahmet Haşim vefat etti. (1933)
-Aleksey Pajitnov tarafından tasarlanan Tetris yayınlandı. Liseliler bilmez, üniversitelilerin gözleri yaşlı. (1985)
-İki heykeli, Türk örf ve adetlerine uygun olmadığı gerekçesiyle kaldırtan Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek “böyle sanatın içine tükürürüm” dedi. Pis muzırlar ya. Bu heykelleri yapanlarla fıskiyeyi kıranlar aynı zihniyetin ürünü ama bu devlet bu oyunlara kanmaz. (1994)

7 Haziran
-Buz dağının şairi, şiirin zarif adamı Cahit Zarifoğlu aramızdan ayrıldı. (1987)
-Abdürrahim Karakoç aramızdan ayrıldı. (2012) “Ayrılıktan zor belleme ölümü, görmeyince sezilmiyor Mihriban”

9 Haziran
-M.S. 53’de Roma İmparatoru Neron üvey kız kardeşi İmparatoriçe Claudia Octavia ile evlendi. 62’de Claudia Octavia zina suçlamasıyla sürgüne gönderildiği Pandateria adasında işkenceyle öldürüldü. 68’de Roma İmparatoru Neron intihar etti. Koskoca Roma’yı yakan Neron ve kalbini yakamayan ben.

11 Haziran
-Ünlü şair Özdemir Asaf dünyaya gözlerini açtı. (1923)
-Mustafa Kemal Atatürk, Trabzon’da yaptığı açıklamada bütün çiftliklerini ve mallarını millete bağışladığını bildirdi. (1937) Memleket ve millet hizmetlerinde baş olmak isteyenlerin ilham kaynağı olan Ulu Önder Atatürk’e minnettarız.
-Bülent Ersoy’un sahneye çıkması yasaklandı. (1981)
-5 Aralık 1791 yılında, 35 yaşındayken ölen dahi besteci Mozart’ın ölüm nedeni olarak trişinoz hastalığı gösterildi. (2001) Ah be Mozart o son domuzu az pişmiş yemiyecektin.
-Elvan Abeylegesse, Golden League yarışmasında Norveç’in Bergen kentinde koştuğu 5000 metre yarışındaki 14:24.68’lik derecesiyle 7 yıldır kırılamayan 5000 metre Dünya rekorunu kırdı ve Dünya rekoru kıran ilk Türk atlet oldu. (2004) Sevdiğime koşarken ben…

12 Haziran
-Namık Kemal, İbret Gazetesi’ni yayımladı. Bu fikir gazetesi, 27 gün sonra kapatıldı. (1872) Tüm fikri olanlara ibret olsun.
-Tarih 1947, Büyük Doğu dergisi mahkeme kararıyla 4 ay kapatıldı.
İstanbul’da ekmeğe zam yapıldı, 650 gr ekmek 65 kuruş oldu. (1962) Şimdi 300 gram 125 kuruş. İstikrarlı olmada ekmek gibi ol.

-Türkiye’nin ilk uzay kampı “Uzay Kampı Türkiye” açıldı. (2000) En önemli ders olarak Mars’ta hayatta kalma yöntemleri gösterildi.
İlk mezunlardan Matt Damon. Aslen Müslümandır ve gerçek adı Macit’tir.
(Namaz kılarken habersiz çekilen bir fotoğraf)


15 Haziran
-Türkiye’nin ilk modern akıl ve ruh hastalıkları hastanesi olan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi açıldı. Ülke tarihindeki en anlamlı hizmet… (1927)
-Akis dergisi toplatıldı. (1956)
-Türk yazar ve gazeteci Peyami Safa aramızdan ayrıldı. (1961)

17 Haziran
-1631’de Mümtaz Mahal doğum yaparken vefat etti. Eşi İmparatoru Şah-ı Cihan, ertesi yıl karısı Mümtaz Mahal için başlattığı anıt mezar Tac Mahal’i 20 yıl içinde tamamlattı. Aşk mı vefa mı adamlık mı ne denir bilemedim. Helal olsun koca yürekli Şah Cihan.
-1930’da hepimizin Hafize anası ünlü oyuncu Adile Naşit, 1980’de yaralı yüreklerin şarkıcısı Sıla Gençoğlu dünyaya geldi.

24 Haziran
-Bir Amerikalı, gökyüzünde uçan nesneler gördüğünü bildirdi. Nesnelerin fincan tabağına benzediğini iddia etti. Basın ilk kez uçan daire terimini kullanmaya başladı. (1947)

27 Haziran
-İlk kadın dergisi “The Ladies’ Mercury” Londra’da yayımlandı. (1693)
-New York Borsası çöktü. Millet aç kaldı. Ekonomi Bakanı yaptığı açıklamada “Bunun dış güçlerin bir oyunu olduğunu ve Amerikan halkının bu oyunlara gelmeyeceğini söyledi.” (1893)
-Roman ve öykü yazarı Yusuf Atılgan dünyaya geldi. (1921) (Ayrıca bkz.)

29 Haziran
-Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu (Himaye-i Etfâl Cemiyeti) kuruldu. (1921) Acilen çocukları tacizden, tecavüzden, çocuk yaşta evlilikten esirgeyecek Türkiye Çocuk Koruma Kurumunu da kurmalıyız.
-1995’de Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Ankara’nın Hitit Güneşi amblemini değiştirip amblemi cami yapmasının ardından kente koyulan dinazorlar vatandaşların kafasında büyük soru işaretleri oluşturdu. Hitit güneşi, cami ve dinazorlarla verilmek istenilen subliminal mesaj hâlâ çözülebilmiş değil.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.