BİR İNSAN

Pek âlâ bir insan yaşamak eylemini öylesine ve öylece yapıyor olabilir. Bir insan sadece ölmeyebilir ve bu da bir çeşit yaşamak türü olabilir. İsyan etmese dahi hayatından memnun olmayabilir, mutluluğa hamd ettiği gibi mutsuzluğun da hamdini edebilir. Bir insan delice ağlayabilir ve burnunu çekerken kahkahalar atabilir. Anksiyeteye tutulmuşsa şayet, iç çekişleri ciğerinden kopuyor olabilir. Bakınız

bir insan, iki omzunda üç dağ ve kalbinde gayzer barındırıyor olabilir. Patlamaya namzet tüm duygularını içinde yaşıyor ve böyle böyle tükeniyor olabilir. Susmaktan nefret eden bir insan ağzını açmıyorsa, bir insan pek âlâ delirebilir de. Aklını söküp çıkarsa yargılanmayabilir, yargılansa dahi bunun farkında olacak bir aklı olmayabilir.

Bir insan hiçlik içinde âşık olabilir. Aşk, ansızın kapısına dayanabilir. Öylesine bir hayata kara sevda da eşlik edebilir ve bu asla karşılık bulamayacak bir sevda dahi olabilir. Sadece aşık olmak hissine tutulmuş iflah olmaz bir romantik de olabilir. Şiir yazmak eylemine bir özne arayışında olmayabilir, bir insan ideallerine de aşık olabilir.

Aşk; uğrunda acı çektiği, özlediği, kavuşma hayali kurduğu, delicesine bir bağlılık duyduğu bir kişiye olabilir. Tüm bunları hissettiği bir nesneye olabilir, bir anı seyyaleye yahut bir zamana, bir fikre aşk duyabilir. Ve bir insan böyle çıldırabilir.

Bir insan bir şarkıda yaşayabilir, bir şarkı bir insanda yaşayabilir. Ruhuna inceden dokunan bir beste saatlerce dinlenebilir. Bir hatıra bir şarkının içine gizlenmiş olabilir ve bir insan eğer özlüyorsa şarkının içinde kavuşuyor olabilir. Kapanınca gözler bir şarkının içinde, gözler geçmişte açılabilir.

Bir insan uyumak yerine oturup bir şeyler yazıyor olabilir ve sebeplice ağlıyor olabilir. Uyku kaçan trenin içinden kendisine el sallıyor olabilir yahut gelip tam kafasının içine otursa dahi yüreğindeki yangın beynine sıçramış olabilir. Yazmak eylemini hep içinde yaşatıyor olabilir ve bir şiir insanın içinde yaşayabilir. Bir insan, ölünce bir şiir olabilir.

Bir insanın üzüntüsü, yedi milyon şiir kadar tutabilir. Bir insan, bir divan dolusu şiir kadar üzülebilir.

Ve bir insan, yazmayı bırakmak istemiyor olabilir ve buna mecbur olabilir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.