İÇİMİZDEKİ DEV

Gök kara saçlarını savurmuş, yıldızlarıyla göz kırpıyordu geceye. Yine  beni uykularımdan vazgeçirdi şu çelik geçirmez düşüncelerim. Artık zapt edemiyordum onları. Birike birike kocaman bir dev olmuşlardı. Geniş omuzlarıyla, büyük ayaklarıyla, içime sığmayan bir dev. Her attığı adımda içimde zelzele yaratan vahşi yaratık. Oda sıkılmıştı içimdeki karanlıktan, kurtulmak istiyordu içimin paslı zincirlerinden. Aç gözlerini dev bak dışarı gece karanlık, bak içime içim karanlık. Bir kibrit çak gör önünü, içerisi darmadağınık. Ey dev! Sen benim tutkularım, dünyalıklarım, içimdeki putlarım…
İsmi dünyada nefs olup bendimde dev olan imtihanımsın sen. Devin bana göre Firavundan farkı yok, öldürüyor içimde ki tüm umutları. Bir Musa kalıyor geriye. Musa! Devirecek mi Firavunu yere? Gömecek mi onu Kızıldeniz’e?

Şimdi hacet ediyorum semaya, bir yıldız kaysa keşke bu duaya. Nasıl ki Yunus (as) hem gece de hem derya da çıktı düze, şu içimde ki dev de beni öyle terk etse. Zuhur etsem, devrim çıkarsam, asice başkaldırsam nefsime. Bende çıksam düze, bu karanlık ve dalgalı denizden vursam sahile.

Yeis ve halvete boğulan bendimi İbrahim (as) gibi ateşlerde yaksam. Kırsam tüm putlarımı O’nun ismiyle. Kalbimde ki o har olur mu gülistan?  Zindanlara hapsolsam, Yusuf (as) gibi kuyulara atılsam. Bu zindan yaşamım olur mu medrese? Kuyudan çıkınca olur muyum sultan?

Izdırabın mızrağı saplanıyor göğsüme. Dizlerinin üstüne düşüyor dev. Gözlerinin feri sönüyor,  küçüldükçe küçülüyor gözümde… O küçüldükçe gök aydınlanıyor. Yıkıyorum içimde ki tüm putları. Kuyulardan çıkarıyorum bendimi. Dev ölüyor, sahile vuruyorum ben. Ruhum şimdi kendini arayan bir bedevi misali, bırakıyorum onu özgürlüğün çöllerine. Kays gibi bulsun Rabbini…

Göğe bakıyorum, mavi şalını dolamış omzuna, o asi çocuksu gözlerinin ardında saklıyor güzelliğini. Uzanıyorum, beyaz pamuktan saçlarına bir papatya takıyorum. Gülümsüyorum gecemi gündüze ulaştıran Yaradan’a.

Düşüncelerim kanat çırpıyor semaya… Biliyorum bu uzun ve dikenli yolun daha çok başındayım…

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.