TEACHER’S DAİRY

Yönetmen: Nithiwat Tharathorn

Ülke: Tayland

Tür: Dram

IMDB: 7,9

Başrol Oyuncular: Sukrit Wisetkaew, Laila Boonyasak

Bu ay bir Tayland filmiyle karşınızdayız.  Kasım ayına dâhil bulunan öğretmenler günü münasebetiyle bu filmi anlatmak istedim. Pek duyulan bir film olmadığını biliyorum ama emin olun izlediğinize değecek bir film. Bence öğretmenlik, fedakârlık kavramıyla birleştiğinde manevi bir değer kazanır. İşte bu filmimizde fedakârlığa örnek olabilecek iki öğretmeni anlatıyor.

Bayan Ann (Laila Boonyasak)
çalıştığı okuldan kendisiyle alâkalı bir durum yüzünden köy okuluna gönderilir. Yaşam şartlarının çok
zor olmasıyla birlikte, Bayan Ann’i bir de yalnızlık karşılar. Çünkü bu köy okulu gölün üzerine kurulmuş bir yüzen okuldur. Yakınlarda tekne gibi bir vasıta olmadan gidebileceği hiçbir yer yoktur ve köylü ne zaman geçerse o zaman gidebilir.  Bu şartlara rağmen, orada okumak ve iyi yerlere gelmek isteyen öğrenciler vardır. Bayan Ann onları bırakmak istemez. Aklımıza gelemeyecek zorluklarla mücadele etmeye çalışır. Yalnızlığını gidermek için de bir günlük tutmaya başlar. Zaman geçtikçe öğrencileriyle olansamimiyeti artar. İzleyin görün ki bir yılın sonuna geldiğinde, sevdiği adamın evlilik teklifi üzerine, zorlanarak da olsa oradan ayrılmak zorunda kalır. Ama giderken günlüğünü yanına almaz.

Diğer öğretmenimiz Bay Song (Sukrit Wisetkaew). Aslında başarısız ve zora gelemeyen birisidir. Ama müdürüne bunun tersini ispatlamak ister. Bunun üzerine aynı köy okuluna gönderilir. İlk başlarda yaşam koşullarının zorluğu yanında, öğrencilere ders anlatmak da çok zor gelir. Defalarca bırakıp gitmeyi düşünür. Bir gün, bir günlükle karşılaşır. Okuyunca anlar ki, günlüğün sahibi de aynı yalnızlığı yaşamış.

Fakat görür ki karşısındaki kendisinden daha dayanıklı birisi. Okudukça karşısına çıkan engellerle nasıl mücadele etmesi gerektiğini öğrenir. Ve bu sayede öğrencilerinin de gönlünü kazanmayı başarır. Hiç tanımadığı ama aynı hisleri paylaştığı bu kişiye karşılık o da günlüğe yazmaya başlar. Vakit geçtikçe de günlüğün sahibine âşık olur. Fakat Bayan Ann evlidir ve başka bir okulda çalışıyordur. Acaba bu iki kader arkadaşı birbirinden haberdar olabilecek mi? Acaba yolları kesişecek mi?

20 Mart 2014 tarihinde gösterime giren film, Nithiwat Tharathorn yönetmenliğinde çekilmiştir. Ülkede eskisi gibi yüzen köyler kalmadığı için, filmdeki köy evleri ve okul özel olarak tekrardan yapılmış. Ayrıca film 87. Akademi ödüllerinde ülkeyi temsil etmiş. Ülke genelinde yapılan Ulusal Film Dernek Ödüllerinde 8 dalda adaylık almış. En iyi düzenleme, en iyi puan, en iyi sanat yönetmenliği, en orijinal film müziği ve en iyi sinematografi olmak üzere de 5 dalda ödül kazanmıştır.

Son olarak da buradan tüm fedakâr öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, şimdiden herkese iyi seyirler dilerim…

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.