Assalamualaikum Beijing

İMDB: 5,0
Ülke: Endonezya
Yönetmen: Guntur Soeharjanto
Tür: Dram
Oyuncular: Revalina S. Temat, Morgan Oey, Laudya Cynthia Bella, İbnu Jamil

Bu ay bir Endonezya filmiyle karşınıza çıkıyoruz. Yine izleyince pişman olmayacağınız bir film. Hani her sevda bir imtihandan geçer derler ya. Eserimiz bu olayı çok güzel anlatmış. Yaşadığımız her şeyde bir hikmet ve bir ibret olduğunu paylaşmış bizlerle. Baş kahramanımız Asmara(Revalina S. Temat) düğününe az bir zaman kala nişanlısının onu aldattığını öğrenir. Bunun üzerine düğünü iptal eder. Muhabir olarak çalışan Asma, Çin’deki arkadaşının iş teklifiyle Pekin’e gitmeye karar verir. Kendi ülkesinde çıkmaya devam eden bir gazetede köşe yazarı olan Asma, Pekin’i gezecekve gözlemlerini aktaracaktır. Bu köşesine “Assalamualaikum Beijing” adını verir. Yanına gittiği arkadaşı Sekar(L. Cynthia Bella) çok şeker bir dost olarak karşımıza çıkmakta. Kendisi tam bir Korefilmleri hayranı. Ve Asma’nın kaderinde yazılı olan kişinin bir film senaryosu edasıyla ansızın karşısına çıkacağını düşünür. Asma’nın Pekin macerasının ilk gününde rehberi gelemez ve kendi başına gezmeye başlar.Dönerken otobüste durak sormak için tanıştığı beyefendi Zhong Wen(Morgan Oey), Sekar’ın dikkatini çeker. Acaba bir daha karşılaşabilecekler miydi? Ertesi gün rehber gelir ve Pekin’i gezmek hem Asma’ya hem de biz seyircilere bilmediğimiz güzellikler anlatır.

Aslında Çin birçok müslümanın bulunduğu, birçok tesettürlünün rahatça gezebildiği bir ülke olarak tanıtılmış. Aynı zamanda tarihi çok eskilere dayanan mescitlerin de var olduğunu görüyoruz. Açıkçası kendim İslam’ı Çin’de dışlanan bir din sanırdım. Fakat aksine saf, temiz bir din olarak gördüklerini öğrendim. Bir gün Asma’nın rehberi gelmez ve yerine yine rehber olan başka bir arkadaşını yollar. Asma bakar ki gelen kişi o gün tanıştığı Zhong Wen’dir. Açıkçası Sekar’ın tüm söylemlerine rağmen tekrar karşılaşabilecekleri ihtimalini pek düşünmemiştir. Birlikte geçirdikleri zamanlar aralarındaki sevgi tohumlarını yeşertmeye yetmişken, onları aşmaları gereken problemler karşılamıştır. Ve aynı dine de mensup değillerdir. İşte tam sevginin zamanında başlar asıl imtihanları.
Gerçek hayatta da böyle olur ya, tam her şey yoluna girmişken başlar asıl dertler, sınavlar… Peki bu iki kahramanımızı ne gibi zorluklar bekliyor? Daha da önemlisi bunları aşabilecekler mi?


Film çokça tanınan, hem yazar hem senarist Asma Nadia’nın aynı ismi taşıyan “Selamun Aleyküm Pekin” romanından kendisi tarafından uyarlanmış. Son dönemlerde baya izlenmeye başlanan Endonezya filmlerinin başta gelen yapıtlarından da denebilir. Toplam 120 dk süren film, 30 Aralık 2014 tarihinde Endonezya’da gösterime girmiş. İngilizce çevirileri zor bulunan Endonezya filmleri, ülkemizde Çiğdem Akkurt özel olarak bulunup çeviriliyor. Uzun hint filmlerine alıştıktan sonra filmin hemen bitmiş gibi hissettirmesi tadının damağınızda kalmasına yetiyor. Pekin’e verilen selam gibi, aşka da Selamun Aleyküm diyen filmimiz; masum bir sevdanın nasıl yaşanabileceğini öğretiyor bizlere. Zhong Wen’in adının nasıl “Chung Chung” olduğunu, Asma’nın adının da nasıl “Ashima” olduğunu öğrenebilmeniz için sizleri filmimizle baş başa bırakıyoruz. Mendillerinizi de yanınıza almanızı tavsiye eder, keyifli seyirler dileriz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

1 thought on “Assalamualaikum Beijing”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.