TAARE ZAMEEN PAR

İMDB: 8,4
Tür: Dram
Yönetmen: Aamir Khan
Senarist: Amole Gupte
Başrol Oyuncuları: Aamir Khan, Darshell Safary

Uzun zamandır sosyal medyada paylaşılan bir söz var. Sizde takip ediyorsanız eğer muhakkak denk gelmişsinizdir. Şöyle ki; “Hayatta en büyük mucize küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır.” Peki bu neden bu kadar önemli hiç düşündük mü acaba. İşte filmimiz tam da bu konu üzerinde durmuş. Baş kahramanımız İshaan (Darshell Safary). Çok yaramaz, yerinde duramayan bir çocuk. İki yıl sınıfta kalmasına rağmen okumayı öğrenemeyen İshaan; sık sık derslerden atılır ve çevresindekileri sürekli kızdırır. Bir sıkıntısı var belli, fakat birçok öğretmeni ve ailesi de dahil kimse sorunun ne olduğunu anlamaz. Öğretmenleri onun gerizekalı olduğunu düşünür ve özel eğitimli okullarda okumasını tavsiye ederler. Fakat babası bunu kabullenmez, yaramaz olduğu için çocuğunun böyle olduğunu söyler. Ve oğlunu ceza olarak normal öğrencilerin gittiği yatılı bir okula yollar. Gelin görün ki burada çok daha zor zamanlar karşılar İshaan’ı. Daha sert öğretmenler, daha katı kurallar ve bir de aile özlemi. Ve ona destek olan tek kişi ise sıra arkadaşı olur. Minik İshaan’ın okuldaki zor günleri yeni resim öğretmeni Ram Shankar Nikumbh (Aamir Khan) gelene kadar devam eder. Ve İshaan’ı ilerde güzel günler beklemektedir.

İshaan, Bay Nikumbh sayesinde o büyük mucizeyle karşılaşır.
Lakin çevresi İshaan’ı biraz içine kapanık biri haline getirmiştir. Bu yüzden Bay Nikumbh’a hemen açılamaz. İshaan’ın resme olan ilgisi ve diğer arkadaşlarından uzak oluşu öğretmeninin dikkatini çeker. Acaba sıkıntısı neydi? Acaba hocalar neden ona karşı bu kadar kızgın? Nikumbh bunu araştırır ve sonunda bulur. İshaan da kendisi gibi bir “Disleksi” hastasıdır. Tersten yazıp çiziyor ve normal yazıları okuyamıyor. Hayal dünyasında uçup kaçan minik İshaan’a mucize olan Bay Nikumbh hem ona hem de biz izleyicilere ilginç bir gerçeği de öğretiyor. Çoğumuzun bildiği bazı ünlüler de Disleksi hastası olduğu gerçeği. Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Graham Bell, Henry Ford, Steve Jobs. Filmi izlediğinizde bu hastalık ile ilgili daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Sonunda ise Bay Nikumbh un yoğun ilgi ve sevgisiyle İshaan’ın ailesi de dahil olmak üzere tüm okulun gönlünü nasıl fethettiğini de göreceksiniz.
Ülkemizde “Her Çocuk Özeldir” diye bilinen filmimizin asıl çeviri ismi “Yerdeki Yıldızlar”. Filmde hem başrolü oynayıp hem de yönetmenlik yapan Aamir Khan ise yine çok başarılı bir yapıta imza atmıştır. 21 Aralık 2007 de gösterime giren film, 13 ödül ve 14 adaylık almıştır. Aamir Khan filmde ilgi ve sevgiye büyük önem verilmesi gerektiği üzerinde durmuş. Bunun yanında arkadaşlığın önemine de değinilmiş. Bollywood’un meşhur ödül töreni Filmfare Awards’da Aamir Khan en iyi film ve en iyi oyuncu ödülünü alırken; Darshell Safary en iyi oyuncu, Amole Gupte ise en iyi hikaye ödülünü almıştır. Film biraz uzun gelse de şüphesiz zamanınızı ayırmanıza değecek bir film. Şimdiden herkese iyi seyirler…

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.