SABIR VE TEVEKKÜL

İnsan birçok şey ister şu kısacık hayatta. Bazen sonuna kadar direnir almak için bazen de yorgunluğun baskısını hissederek terk eder yaşanılmasını istediği tüm güzel şeyleri. Aslında insan şunu çok iyi bilmelidir; istediği, beklediği, hayal ettiği her şeyin tek büyüsü duadadır. Herhangi bir çabaya, endişeye, üzüntüye girmeye gerek kalmadan Allah (cc) bize lütfetmiş sırrı; Dua ve Tevekkül.
Her sanatın arkasında bir sanatçı olduğu gibi; doğa, insan, evren yani kâinat sanatının da şüphesiz bir sanatkârı vardır. Kâinatın sahibinin Allah (cc) olduğunu, bütün varlığın O’nun ‘Kûn’ emriyle yaratıldığını bilen biri ellerini semaya kaldırdığında endişe duymamalı. O isterse eğer bir emriyle dağı paramparça edebilir, bir emriyle güneşle süslenmiş gündüzü bir anda yıldızla dolu geceye çevirebilir, bir emriyle bembeyaz örtünün içinden çıkarır kardelen çiçeğini.
“ كن فيكون / Kûn Fe Yekûn (Ol Der ve Olur)” O’na inanan bilir ki, imkânsız dediği her şeyin bir emriyle var edeceğini.
Her an şükretmeliyiz bizi duyan biri var; bizimle konuşan, bizim yanımızda olan, her koşulda. Seni duyan, her koşulda senin yanında olan elbet verecek gönlündekini sana. Sen şu ayetlere kulak ver;
– ‘Göğsünün daraldığını biliyoruz’ (Hicr-97)
– ‘Rabbin için sabret’ (Müdessir-7)
– ‘Şüphesiz ki, Rabbin sana hakettiğin bütün nimetleri verecek ve sen de hoşnut olacaksın’ (Duha-5)
* Rabbin seni duyuyor ve görüyor. Sen O’na güven; dua et ve tevekkülünü unutma.
O’na bırak dağılsın tüm bulutlar..
O’na bırak yolunu bulsun tüm umutlar..
O’na bırak yeşersin bütün dualar…

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.