İNSANIN KARIN AĞRILARI ÜÇLEMESİ

I.

Benim bir ezberim vardı. Sonbaharda dökülen bütün yapraklara “insanlık” yazacak kadar güç toplayacaktım. Bastırılmış güzel duygularımı açığa çıkaracaktım. Müziğe olan tutkumu herkes bilecekti. Hayallerde yaşadığımı ve hayatımın çoktan sona erdiğini, kötü adamlar tarafından öldürüldüğüm için Azrail’den özür dilemek istediğimi haykıracaktım mavisini yitirmiş göklere. Ne yazık ki, tarumar etmişler göğe bakma durağını. Eser kalmamış insaftan, iz’andan. Utanmasalar martıları, karınlarını doyurdukları simit parçalarıyla taşlayacaklar. Hayatı burnundan getirilenleri gördükçe, utanıyorum yaşamaktan. ACI.

II.

Temeli atılmış duygular, bu şehri kaldıramıyor artık. Sağlam olamamak da varmış işin içinde. Gitmek, aslında çürük çıkmakmış. Ah, son kullanma tarihi geçmiş duygular, ne yaptınız bize böyle? Bu adımlar çok yavan, bu çarpık yürüyüşler tembelliğe dalalet… Gözü kör olsun uykunun. Sadık değil kimse aşkına. Gurur duyuluyor verilen sözler tutulmayınca. Güvensizliğe ne de çok güvenir olduk. Zira yalana itimadımız tam. Dostlar yamyam. Gözleri bile farkında, değdikçe çatlatan nazarların. Hepimiz emir kuluyuz aslında. Korku.

III.

Yüzlerinizden okumak istemiyorum korkuyu. Düşe kalka büyüyoruz işte. Büyüdükçe büyütmeyin oyunlarımızı. En son oynadığımız gazoz kapağında, bilyede, çelik çomakta kalsın aklımız. Boğmayın bizi gözyaşlarına. Zira daha yeni kurulandık. Peki, nedir bu anlam karmaşası? Kabiliyeti olana mı görünür hâkimiyet? Kalbim yerinden çıkacakmış farz et ve sen seslen insanlığa. De ki: “Yorgunum ama olsun. Etraf yemyeşil olacaksa, diktiğim ağacın gölgesi mezarıma soyunsun. İstemem, meyvesi de sizin olsun. Ama sakın kavga etmeyin. Yeri gelir, çoktan aza verilir. Zaman gelir, az olan hiç olmayana verir. Sonra? Sonra boynuzsuz koyun boynuzlu koyundan hakkını alır. Belki gökten üç elma düşer. Biri olmayan vefaya, biri kaybolan umuda, biri de hasret kaldığım vuslata. Ümit.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.