YÜRÜ HÜR MAVİLİĞE

Hayal ile..

Her şey bitti, hayat artık bir şey ifade etmiyor, ben zaten öleyim ne işe yararım ki zaten, o daha zeki kesin Harvard alır onu, hayır hayır içmemek için nedenim mi var? Peh..

Odur ya tam çıkılmaz noktasına gelir toslarsın hayatın, çekersin bir 14lü browning sık kafana kurtul mu çare? Ya da çık bir çatı katına haykır içindeki nefreti ve at aşağı kendini. Ama hayır, tüm çıplaklığınla dururken ortada, her şeyini elinden alan tüm hızıyla kaçıp köşede Erol Taş kahkahası atan densiz unutur hayalleri.

Demiş ya Van Gogh, resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim. Başlı başına bir sanattır hayal. Sermayesiz şirket kurup sınırsız çek yazmakta bir hayal, sahil kenarında bir Pizzacı açmak da. Meksika sahillerinde Harley Davidson motoruyla ağzında kürdan, arka fonda GTA San Andres müzikleriyle kim gezmek istemez ki. Ya da astronomi okuyup Türkiye’nin Yuri’si olduktan sonra Satürn’ün dış halkasında 2000 metre koşmak değil midir bizi biraz olsun kasvetli havadan çeken.

Kimisi bir yönetmen olup Everest’in tepesinden Niagara’ya uzanan teleferikte silahlı soygun çekmek ister ya da her sabah kilo vermek için yaptığı koşuda sabaha kadar otellerde eğlenen umarsızca coşan insanları hayal edip, “Bir gün ben de fit olacağım” demek.

Ya dinlediği zenci gangster müziklerinin bassının etkisiyle değişen el hareketlerini kontrol edemeyenler, ya okuduğu kitabın 38.sayfasındaki kızın dramından etkilenip kendini muavin koltuğunda bulanlar, ya da Coco Cola beleş koltuk veriyor diye Kumrucu dükkânı açmak isteği.

Peki “Walt Disney’in hayal edebilirsen ona sahip olabilirsin.” sloganından yola çıkarak hoşlandığı insanla kendini IMAX sinema salonunda Popcorn yerken hayal etmeye ne demeli?

Alır götürür seni uzaklara, soyutlar bu çirkin yüzlü dünyanın pis kokulu sokaklarından ve mutlu eder onca hadsizlik ve sevgisizlik arasında. Saygı duy hayalleri olanlara, hayalleriyle yaşamayı bilenlere. Çıktığın yolda, bugün, yelken açık, yapyalnız, gözlerin arkaya çevrilmeyerek, pervasız… Yürü! Hür maviliğin bittiği son hâdde kadar!  İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.