ÇİÇEK KIRIKLIĞI

Bugün mailimi kontrol ettim. Tanıtımlarda herhangi bir çiçek sitesinde xxxx kredi kartıma özel yüzde yirmi indirim varmış. Dedim bu kaçmaz, artık bana da çiçek hediye edilebilir. Lütfen, insanlara hediye olarak çiçek alınmalıdır. Alan kimsesi yoksa en azından kendilerine almalılardır.

Mümkünse saksıda menekşe; eğer ölümlerini izleyemeyecekseniz benim gibi, başka birinin öldürdüğü çiçeklerin cesetlerini defterlerinizin yaprakları arasında saklarsınız. Ben, birkaç çiçeğin katiliyim; bir tanesine daha kıyamayacağım. Evcilleştirmediğim bir çiçeğin ölmüş olması rikkatime çok dokunmaz, en azından ben böyle düşünüyorum. Henüz bu teorimi ispatlayabilmiş değilim zira hiç ölü çiçeklerim olmadı.

Mail demiştim, gerisini okuduğumda kampanyanın son tarihinin üzerinden yalnızca 22 saat geçtiğini fark edince histerik bir gülüş doldu ağzıma. Oysa çok güzel hayal kurmuştum: Kapı çalacak, bir kargo firmasının görevlisi nefes nefese kalmış, evim 6. kattadır ve asansörü yoktur, elindeki çiçekleri bana uzatacak: “Fatma Hanım, siz misiniz?” diyecek. Hiç haberim yokmuş gibi yüzümde güller açacak, uzanıp kucaklayacağım çiçekleri. Bir de imzamı isteyecek. Yeni yetme bir şarkıcı gibi büyük bir hevesle imzalayacağım kağıdı. İyi günler, diyeceğiz ve gidecek. Koklayacağım onları, üzerine sıktıkları yapay parfümü bolca. Sanki çiçeklerin kendi kokularıymışçasına içime dolduracağım. Salondaki masa örtüsünü dolamak için orda olan vazodan plastik üç beş çiçek dalını söküp çıkaracağım. İçine biraz su koyup çiçeklerimi bırakacağım. Oturup izleyeceğim sonra onları. Bakıp bakıp gülümseyeceğim. Sonra belki eski şiir defterimin sayfaları arasına dizeceğim özene özene. Şiirler çiçek, çiçekler de belki şiir kokacak.

Yirmi iki saat kadar geç kalmışlığımın hayaliyle maili bir kez daha okuyup telefonu bıraktım elimden.

Galiba çiçeklerim olmayacak; zaten kurumuş gövdelerini izleyebileceğimden emin değildim. Bu kuru bir teselliydi, zaten insanlar kendilerine teselli olacak bir şeyleri hep bulurlar.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.