GOJİ BERRY NEDİR?

Günümüzde en çok konuşulan konulardan biri de hiç şüphesiz kurt üzümü olarak da bilinen gojiberry ve onun zayıflatıcı etkisi. Peki faydalarını bildiğimiz kadar zararlarını da biliyor muyuz? Muhtemelen birçoğumuz zararları konusunda bilgi sahibi değiliz, bundan dolayı şimdi sizlerle hem faydalarını hem de zararlarını paylaşacağım.

Öncelikle biraz geçmişe gidelim ve bu üzümün tarihini kurcalayalım.Goji küçük yumuşak meyveleri olan 1,700 yıl boyunca Tibet’te üretilen çalı formunda bir bitkidir. Tibetliler yüzlerce yıl gojiden yaptıkları ilacı, böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar. Günümüzde her ne kadar zayıflamak için kullanımı yaygın olsa da aslında daha birçok sağlık probleminde kullanılabilir.

Öncelikle etkilerini anlamak için bileşimini inceleyelim.
• Vitaminler ve minerallerden oluşan bir protein deposudur.
• İçeriğinde yüzde 68 Karbonhidrat, yüzde 12 protein, yüzde 10 lipit ve yüzde 10 lif bulunmaktadır.
• 11 Temel mineraller: Kalsiyum, Potasyum, Magnezyum, Sodyum,…
• 21 İz mineralleri: Demir, Çinko, Bakır, Selenyum, Manganez, Germanyum,…
• 18 amino asit: Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threonine , Tryptophan, Valine,
• 6 temel Vitamin: C, B1, B2, B3, B5 ve E Vitamini.
• 8 polisakkarin ve 6 monosakkarin şeker
• 5 doymamış yağ asidi, temel yağ asitleri, linoleik asit, alfa-linoleik asit, beta-sitosterol ve diğer pitosteroller
• 5 karotenoid: Beta-caroten, zeaksatin, lutein, likopen, kriptoksatin
• Sayısız fenoler ki bunlar antioksidan özellikleri gojiye kazandırır.
• 100 gram kurutulmuş gojiberry 370 kaloridir.

Bileşimini incelediğimize göre şimdi sıra faydalarını incelemeye geldi.

 1. Kanseri önlemeye yardımcı olur.
  Gojiberry, kanser önleyici bir madde olan Germanyum içeren tek meyvedir. Germanyum, bir iz mineralidir. İnorganik formu çok zararlı olmasına rağmen germanyumun organik formlarının sayısız faydası vardır. Germanyum çok güçlü bir antioksidandır. Organizmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi vücudun toksinlerden arınmasını sağlamakta, yaşlanmayı geciktirmekte, adaptojen özelliğiyle kandaki pH, potasyum, kalsiyum, trigliserit, bilirubin ve ürik asit seviyesini normalleştirmekte, tiroit bezinin düzgün çalışmasını ayarlamakta ve damarların tıkanmasını engellemektedir. Her gün düzenli alınan Gojiberry, kanımızı temizleyip Akyuvarlarımızı sağlıklı hale getirmekte çok etkilidir. Goji içeriğindeki özel polisakkaritler ve antioksidan maddeler kansere neden olabilecek genetik DNA bozulmalarına engel olur.
  Ayrıca içerdiği provitamin A (Beta Karoten) sayesinde hücrelerin sağlıklı gelişmesinde, kemik oluşumunda, derinin korunması ve yenilenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Vücudumuzu serbest radikaller yüzünden oluşabilecek zararlardan korur bu açıdan kalp hastalıkları ve kansere karşı önlem açısından rolü büyüktür. Ayrıca deriyi güneş ışığına karşı koruyarak Cilt kanseri olma riskini çok azaltır.
 2. Kalp-damar sağlığı için önemlidir
  Düzenli olarak Gojiberry tüketmek, kardiyovasküler sağlığı ve kandaki kolesterol seviyesine olumlu anlamda direkt etki edebilir. Gojiberry meyvesi yüksek derecede diyet lifleri içerdiğinden kalp krizi riskini oldukça azaltabilir. Bunun yanı sıra kolesterol seviyesini sağlıklı düzeylerde tutmayı başararak kalp sağlığına fayda sağlar. Bütün bunların yanında Gojiberry kanın temizlenmesine yardımcı olur. Böylece kan dolaşımını maksimum seviyeye çıkararak damar tıkanıklıklarına ve damarların etrafında plaklar oluşmasına engel olabilir. Ayrıca, Gojiberry kan dolaşımını artırarak bünyede sağlıklı bir oksijen dolaşımının gerçekleşmesini, kan hücrelerinin sağlıklı oksijen alımını sağlar.
 3. Akciğer sağlığı
  Düzenli olarak Gojiberry tüketmek akciğer iltihaplarına faydalıdır. Bunun yanı sıra bol miktarda C vitamini içerdiği için solunum yolları enfeksiyonlarını engelleyici özelliği vardır.
 4. Astıma iyi gelir
  Gojiberry’nin solunum yollarına faydalı olduğu ve etkili bir antioksidan olduğunu belirtmiştik. Bu özelliği astım hastalığı başta olmak üzere bronşit gibi solunum yolları hastalıklarına da fayda sağlamaktadır. Gojiberry meyveleri, astım hastalığını iyileştirmekten ziyade astım ataklarının daha hafif geçmesine yardımcı olabilmektedir. Fakat, bronşit hastalarının hızla iyileşmesini sağlayabilir.
 5. Böbrek sağlığı için faydalı mineral ve vitaminler içermektedir. Bunun yanında genel anlamda sindirim sistemi sağlığını korur.
 6. Gribi iyileştirir.
  Gojiberry meyvesi kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan grip hastalığını iyileştirebilir. Süte karıştırılarak sabah ve akşam tüketilmesi aynı zamanda grip hastalığına karşı direnci artırır.
 7. Göz sağlığının korunmasında da etkilidir.
  Gojiberry’nin sürpriz bir şekilde göz sağlığını koruduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. A vitamini, zeaksantin, beta karoten gibi göz sağlığı açısından hayati önem taşıyan mineral ve vitamin içeren Gojiberry, içerdiği bu besin ve minerallerin yardımı ile katarakt oluşmasını önlediği gibi, yaşlanmadan kaynaklanan görme sorunlarına yakalanma riskini azaltabilir. Gojiberry ayrıca göz hücrelerinin çoğalmasını sağlar ve göz hücrelerinin sağlığının korunmasında etkili rol oynayabilmektedir.
 8. Kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığına faydalıdır. GojiBerry tatlı olduğu için çocukların tüketmesi kolay olur, çocukların sağlam iskelet yapısının oluşmasını sağlayabilir.
 9. Kemik sağlığı yanında kas sağlığına faydalıdır. Aynı zamanda yağ yakıcı özelliği olduğundan dolayı kaslardaki fazla yağları ortadan kaldırır.
 10. Zihin sağlığı için oldukça önemli olan GojiBerry merkezi sinir sistemi sağlığını korumaya yardımcı olur.
 11. Uykuya yardımcı olur.

GojiBerry meyveleri çok yaygın bir şekilde uyku sorunlarından muzdarip olan kişilere önerilmektedir. GojiBerry hem uyku kalitesini arttırarak dinlenmeyi sağlar hem de uyku sorunu yaşayan kişilerin bu sorunu çözümü noktasında etkili rol oynamaktadır.

Tüm bu faydalarının yanında dikkatli kullanılmaz ise bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Peki bu sağlık problemleri nelerdir şimdi de bunlardan konuşalım.
1. Warfarin ile etkileşim: Gojiberrywarfarin gibi kan kan inceltici kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçla alındığında yan etkilere neden olabilir. Kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız Gojiberry tüketiminden uzak durmalısınız.

 1. Diyabet ilaçları ile etkileşim: Diyabet hastaları kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak belirli dozlarda ilaç alırlar. Goji meyveleri pankreasın çalışmasını ve insülin üretimini etkilediği tespit edilmiştir. Diyabet ilaçları kullanan kişiler Gojiberry tüketiminden uzak durmalıdırlar..
 2. Hipertansiyon: Fazla yenirse Goji meyveleri, vücudun kan basıncı düzeylerini olumsuz etkiler ve hipertansiyona neden olabilir.
 3. Polen alerjisi: Polen alerjisi olan kişiler Gojiberry yerseler, hırıltı, hapşırma, kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ciltle alakalı sorunlar olursa doktora başvurmanız önerilir.
 4. Uykuyu olumsuz etkiler: Goji meyveleri sadece gündüzleri alınmalıdır. Gece Gojiberry yemek uykuyu kaçırır, olumsuz etkisi olur. Eğer fazla tüketirseniz aynı şekilde uykusuzluğa neden olur.
 5. Enerji seviye artırır: Aşırı şekilde tüketimi enerji seviyesini ciddi anlamda arttırır ve bu zararlıdır. Çok fazla enerji konsantrasyon bozukluğu, hiperaktiflik ve huzursuzluk gibi sorunlara neden olur. Bu yüzden Gojiberry tüketimi aşırı olmamalıdır.
 6. Kan akışını artırır: Goji meyveleri vücutta kan akışını artırabilir. Fazla Gojiberry yemek, han akış hızını normalden fazla seviyeye çıkarır ve bu özellikle yaşlıları etkileyen hemofili gibi olumsuz koşullara neden olabilir.
 7. Baş dönmesine neden olur: Goji meyveleri aşırı tüketildiğinde baş dönmesi, göz rahatsızlığı, bulanık görme ve halüsinasyonlar gibi şiddetli yan etkilere yol açabilir.
 8. Yüksek selenyum düzeyi: Goji meyveleri bol miktarda selenyum içeren ve fetusun büyümesini etkileyebilir. Bu özelliğinden dolayı, hamile kadınlar bu meyveyi yemekten kaçınmalıdırlar.
 9. Aşırı Gojiberry tüketimi sindirim sisteminde hazımsızlık, bulantı, kusma gibi sorunlara neden olabilir.

Peki bizler bu meyvesi ne kadar kullanmalıyız ve nasıl tüketmeliyiz?
1. Gojiberry çayı yapabilirsiniz.
8 tane gojiberryi 1 fincan suyun içine atın ve 5 dk demlenmesi için bekleyin. Aç karnına sabah, öğle, akşam tüketebilirsiniz. Kalan posalarını da ayrıca tüketebilirsiniz.
2. Aç karnına günde 10 tane tüketebilirsiniz.
3. Ara öğününüzde yoğurtunuz içine 8 tane gojiberry ilave edebilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

ISKARTA HAYAT: SON SEFER

Taştan Öte

YAŞAR

ESMAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.